Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Chcete začít šetřit? Tyto tipy vám pomohou

Unsplash
10.12.2020
Platba sem, platba tam a na konci měsíce se raději ani nedíváte na výpis z účtu? Přestaňte zbytečně utrácet a spoření půjde samo. Přečtěte si, jak nastolit ve vašem rozpočtu řád, aniž byste se museli nějak drasticky omezovat.
Reklama

Vánoce i oslavy příchodu nového roku umí pěkně vyždímat peněženku. Jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí tak bývá, že začnete šetřit. Pokud váš spořicí účet zeje prázdnotou, inspirujte se těmito jednoduchými tipy, díky kterým ročně ušetříte několik tisíc korun.

Zjistěte, za co utrácíte
Každou korunu, kterou utratíte i vyděláte, si poctivě zapisujte. Dostat váš rozpočet pod kontrolu vám pomohou mobilní aplikace na správu financí. Poskytnou vám přehled nejen o tom, za co utrácíte, ale najdete v nich také celou řadu dalších vychytávek, jako je například třídění účtenek či upozornění na blížící se platby. Mezi ty nejpovedenější aplikace patří například Wallet nebo Spendee, které jsou navíc v základní verzi zcela zdarma.

Neplaťte za služby, které nevyužíváte
Podívejte se na výpis z účtu a udělejte malou čistku v předplatných. Předplacené služby bývají sice většinou výhodné a vyjdou vás levněji, dohromady však tvoří nemalou částku. Ať už platíte za streamovací televizi, permanentku do fitka nebo noviny, projděte si předplatné po předplatném a zamyslete se, kolikrát jste v uplynulém měsíci službu využili. Pokud ani jednou, co nejdříve předplatné zrušte.

Dopřejte si ranní kávu doma
Udělejte kompromis a nekupujte si oblíbené macchiato každý všední den. To stejné pravidlo můžete zavést i pro obědy v práci. Stanovte si dny, kdy si jídlo připravíte doma a kdy vyrazíte do restaurace s kolegy z kanceláře. Ušetříte a na společné obědové pauzy i kávu se budete těšit o to více.

Odkládejte si uspořené peníze
Mít spořicí účet je základ. Oproti běžnému účtu přináší alespoň nějaké zhodnocení a díky tomu vaše úspory ztrácí hodnotu vlivem inflace o něco pomaleji. Peníze navíc nebudete mít hned po ruce, čímž předejdete jejich lehkovážnému utrácení, a než na finanční rezervu sáhnete, dvakrát si to rozmyslíte.

Umět vyjít s penězi není nic složitého, chce to však jistou dávku disciplíny. Uvidíte, že už po měsíci těchto „úsporných“ opatření ušetříte nemalou částku. A protože halíře dělají talíře, za rok z toho může být hezká suma, za kterou si dopřejete třeba vysněnou kabelku nebo pohádkovou dovolenou.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama