Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Online schůzky: Jak na to, aby muži nepřevzali kontrolu? 

Unsplash
Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/23.10.2020
Studie Sage Journals odhaluje, že na schůzkách mají muži tendenci mluvit častěji a dominují konverzaci – a na těch virtuálních je to ještě horší. My vám přinášíme 5 tipů, jak si s mužskou “nadřazeností” hravě poradit. 
Reklama

Jak online schůzky probíhají? „Před Covid-19 jsme dostali konečně do stádiakdy ženy a muži dosáhli na na schůzkách téměř dokonalé rovnováhy. Teď, když se pracujeme z domova a online schůzky jsou nezbytností, se vracíme o krok zpět,“ říká Emma Mills-Sheffield, konzultantka a koučka, která pracovala v převážně mužském prostředí a nyní pomáhá lidem zvýšit jejich osobní vliv a vytěžit maximum z aktuální situace 

Mills-Sheffield říká, že muži jsou obvykle trochu odvážnější, více argumentují, i když samozřejmě existují i výjimky. Pokud tomu však my ženy nezabráníme, někteří zmizí v oblaku své vlastní důležitosti, což znamená, že vyjádřit svůj názor bude mnohem složitější. Podle studie Sage Journals  ženy zažívají v práci šestkrát týdně mužskou dominanci. Co tedy dělat s tímto poklesem rovnosti žen a mužů? Jako ženy máme často tendence soustředit se na to, abychom byly stručné – a sympatické. Ale pokud pořádáte schůzku, musíte převzít kontrolu. Zde je pětibodový akční plán Mills-Sheffield, jak zajistit, že si udržíte online místnost pod kontrolou, když pořádáte meeting a získáte body u šéfa navíc. 

Online schůzky: 3 strategie úspěchu 

1. Ukažte se v reprezentativním světle 
Když pracujete na home office, ten malý čtverec při Zoom callu na obrazovce má tendenci být posuzován velmi kriticky, zvláště když nám chybí obvyklé neverbální konotace jako je řeč těla. Je tedy důležité, aby to, co je vidět, nastavilo správný tón. To znamená v kostce vzít si na sebe něco reprezentativního, upravit se a uklidit nepořádek v pozadí. Zbavte se všech rozptýlení a zajistěte, aby se lidé soustředili na vás. 

2. Naplánujte si schůzku 
Jasně informujte o výsledcích schůzky a rozesílejte agendu předem. „Udělejte vše jednoduché a jasné a poskytněte čas diskusi. Klidně určete časové bloky na každou položku, kterou chcete projednat“ říká Mills-Sheffield. Skvělá věc na digitálních schůzkách je, že si můžete poznámky ukládat hned vedle obrazovky a v případě potřeby si je přirozeně prohlédnout. „To znamená, že můžete zajistit, že nezapomenete na body, které chcete ještě probrat.“ 

3. Upozorněte na sebe 
Sebevědomě se usmívejte, když zdravíte. Ujistěte se, že máte dostatek času na představení, nebojte se ozvat a řícina čem právě pracujete.  

4. Buďte trochu panovačná 
Může být obtížné lidmi pohnout, pokud začnou na schůzce dominovat. K jejich rétorice nemůžete použít ruce ani řeč těla, jako tváří v tvář. „Buďte tedy rázná. Pokud někdo začne okecávat moc, počkejte, až se nadechne, a pak rozhodně řekněte: Děkuji, opravdu si vážím vašeho příspěvku, možná to můžeme později probrat offline – ale právě teď je čas jít dál. Pamatujte, že se účastní VAŠEHO setkání.“ A pokud se lidé ve skupině nemohou dostat ke slovu klasickým způsobem? Je na vás, abyste "ztlumila” ty, kteří převládají, a dala příležitost těm, kteří nemohou promluvit.  

5. Připravte se na chat 
Někdy mohou schůzkám dominovat lidé, kteří mluví o osobních věcech. Nezapomeňme, že nám tyto obvyklé příležitosti setkávat se a popovídat si o tom, co je nového chybí – vymezte tedy čas, který je nutný pro vstup na schůzku a pár slov předtím, než začne. Pokud lidé již nějakou dobu neměli možnost se připojit, dejte jim vědět, že online relace začíná o 15 minut dříve, aby měli čas na "drby”. Delegáti se mohou rozhodnout, že se připojí dříve, nebo se jen objeví v sekci schůzky on time. 

Čtěte také: PAVLÍNA LOUŽENSKÁ: Pandemie je příležitost jak začít znovu a lépe

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama