Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Strie, deprese a únik moči: tyto hvězdy porušují poporodní tabu

Getty Images
Text: Tereza Čaladi, Foto: Getty Images/2.11.2020
Deprese, úzkost, melancholie, strie…Tyto hvězdy, včetně Ashley Graham, Amy Schumer nebo Gwyneth Paltrow, mluví o obtížích, se kterými se setkaly v poporodní období, které je pro mnoho žen stále tabu.
Reklama

Poporodní období je doprovázeno mnoha tělesnými a duševními otřesy. I přesto je to stále silné společenské tabu a ženy o těchto změnách mluví velmi málo.

V únoru 2020 hashtag #MonPostPartum, který na Twitteru spustily feministické aktivistky Morgane Koresh, Ayla Linares, Masha Sacré a Illana Weizman, vrhl světlo na účty žen, které se bez filtrování oddávají problémům, s nimiž se setkaly při návratu domů se svým novorozencem. Taková situace musela být ještě o to více stresující pro čerstvé maminky, které rodily během pandemie.

V posledních letech se však čím dál tím více hvězd rozhodlo ukázat pravdu a sdílelo své zkušenosti s příchodem domů po porodu, aby rozptýlilo přijaté představy o mateřství. Řekněme to jednou provždy: vidět, jak se vaše tělo hluboce změnilo a vaše naštvané pocity, když přijde dítě, je naprosto normální. Když o tom mluvíme, tak i prospěšné.

1. Gwyneth Paltrow trpěla po druhém porodu depresí
Herečka Gwyneth Paltrow trpěla poporodní depresí, když porodila své druhé dítě, Mosese, v roce 2006. Pro americký časopis Instyle řekla: „Měla jsem poporodní depresi. Zažívala jsem těžké časy, nevěděla jsem, co se mnou je. Cítila jsem se opravdu jako ze svého těla. Odpojena. Cítila jsem se špatně, depresivně, pesimisticky. Byla jsem jako robot. Nic jsem necítila. Neměla jsem mateřský instinkt, bylo to hrozné.“

Dnes, když se dívám na obrázky svého syna ve věku 3 měsíců, nepamatuji si ty okamžiky.

Poporodní období se také stalo obdobím, které herečka zcela potlačila: „Dnes, když se dívám na obrázky svého syna ve 3 měsících, nepamatuji si ty okamžiky.“ Hvězda nepředpokládala, že se s těmito obtížemi setká, protože v roce 2004 prožila velmi dobře narození své dcery Apple.

V roce 2018 v podcastu pro Goop Gwyneth Paltrow připustila, že navenek její příznaky deprese vidět nebyly, ale že její bývalý manžel Chris Martin, zpěvák skupiny Coldplay, cítil, že něco není v pořádku a přiměl ji, ať vyhledá léčbu.

Ačkoli jí lékař předepsal antidepresiva, herečka, která byla otevřená užívání léků, upřednostňovala alternativní metodu: vést zdravý život. Přestala pít alkohol, maximalizovala čas spánku a začala znovu sportovat.

2. Jennifer Lopez vyprávěla o své melancholii
Zpěvačka a herečka Jennifer Lopez vypověděla, že po narození svých dvojčat Maxe a Emme v roce 2008 trpěla melancholií. V roce 2012 JLo objasnila pověsti o poporodní depresi, která se jí týkala, v Acces Hollywood , čímž potvrdila, že její smutek trval jen krátkou dobu, bylo to prý jako melancholie.

Řekla jsem Marcovi, že mě děti nebudou mít rádi.

„Mé hormony klesly a byla jsem velmi emotivní. Pamatuji si, že sedmý nebo desátý den po porodu jsem hodně plakala. Řekla jsem Marcovi [Marc-Anthony, její bývalý manžel, pozn. Redakce], že mě děti nebudou mít rády. Řekla jsem ‚lásko, budou znát jen chůvu. Stále mám stehy‘,“ řekla.

3. Courteney Cox měla poporodní depresi 6 měsíců po narození dcery
Courteney Cox, známá pro svou roli Moniky Geller v seriálu Friends , odhalila, že 6 měsíců po narození své dcery Coco v roce 2004 trpěla poporodní depresí. „Měla jsem drsné období, ne hned poté, co jsem měla svou malou, ale když jí bylo 6 měsíců. Už jsem nemohla spát. Srdce mi bušilo…byla jsem opravdu v depresi. Šla jsem k lékaři a zjistil, že moje hormony jsou vzhůru nohama,“ řekla časopisu USA Today.

4. Celine Dion mluvila o svých výkyvech nálady po narození svých dvojčat
Celine Dion čelila melancholickému období po narození svých dvojčat Eddyho a Nelsona, které měla v roce 2010 se svým manželem René Angellim. V rozhovoru pro časopis Gala zpěvačka vyprávěla své zkušenosti: „Byly chvíle, kdy jsem byla šťastná a naplněná, v další chvíli jsem se cítila unavená a bezdůvodně plakala. Několik dní po návratu domů jsem se cítila prázdná a neměla jsem chuť k jídlu. A kvůli všemu jsem se rozzlobila.“

5. Alanis Morisette se svěřila se svou třetí poporodní depresí
Alanis Morissette sdílela své úzkosti po své třetí poporodní depresi, v dopise s názvem Miluji tě, jsem zde s vámi („Je t'aime, je suis à tes sides“) na svém webu, v říjnu 2019. Kanadská zpěvačka se chtěla podělit o zkušenost, kterou prožila před téměř deseti lety.

Již matka Ever Imre, malého chlapce narozeného v roce 2010, Onyx Solace, malé dívky ve věku 3 let, zpěvačka přivítala 8. srpna 2019 chlapečka Winter Mercy se svým manželem Mario Treadway. Ve svém příspěvku píše, že trpí příznaky jako nedostatek spánku, fyzická bolest, pocity izolace a úzkosti. Petačtyřicetiletá matka popisuje svou depresi jako ‚opici s mačetou, která se vplíží do její mysli‘. Hudebnice, která porodila doma, vysvětluje, že denně žongluje mezi různými klobouky matky, umělce a manželky a snaží se ocitnout ve ‚stěží rozpoznatelném těle‘.

Ve svém projevu k tabu CBS Special Against Mental Health Taboos of the Forthies řekla: „Tentokrát je to méně deprese, více úzkosti a trochu nutkavějšího myšlení.“

„Vidím obrazy, které jsou hrozné [v noci], kde jsou lidé, které miluji, moji blízcí a moje děti v nebezpečí, a pak si musím vzpomenout: Ne, je to jen přirozené předělání deprese,“ řekla hudebnice.

Aby se posunula vpřed a uzdravila se, navštívila lékaře, který jí předepsal léky. Alanis Morissette také hovořila o tom, jak jí mediace, podpora rodiny a její vášeň pro hudbu pomohly zlepšit se. Vrátila se také k tomu, že mnoho žen po porodu nedostává dostatečnou emoční podporu.

6. Alessandra Sublet napsala knihu o své poporodní melancholii
Ve své knize T'as le blues, zlato? vydané v roce 2013, hostitelka Alessandra Sublet svědčila o obtížích, které snášela, když se jí před rokem narodila dcera Charlie. V té době se svěřila France 2: „Po porodu jsem já, která jsem usměvavé povahy, začala být agresivní. Samozřejmě si klademe otázky. [...] Je to velmi těžké připustit, že se vám nedaří, když máte za sebou jednu z vašich údajně nejšťastnějších dob.“

Krátce po narození své dcery začala Alessandra Sublet znovu pracovat, 12 až 13 hodin denně: „Ta věc mě stále doháněla. Úplně jsem to popřela a jednoho dne jsem se rozpadla. Neměla jsem už žádnou energii, nevěděla jsem, jak se mám zorganizovat. Říkala jsem si, že tento rytmus nikdy nevydržím. “

Novinářka se rozhodla zahájit terapii a hodně si odpočinula. Dnes se Alessandra Sublet zdá být skvělou matkou po boku svých dvou dětí Charlieho, kterému je nyní 7, a Alphonse, narozeného v roce 2014.

7. Ashley Graham zveřejnila své strie na Instagramu
Ashley Graham, ikona modelingu a pozitivního těla, hrdě zobrazila své strie v příspěvku na Instagramu loni v únoru. Američanka ukázala, jak vypadá tělo většiny žen po porodu. Porodila své první dítě, chlapečka jménem Isaac, kterého má se svým manželem Justinem Ervinem, 18. ledna 2020.

Na této fotografii, která má doposud přes milion lajků, si zakrývá prsa a zvýrazňuje břicho, kde jsou její strie velmi viditelné. Během svého těhotenství jí bylo 29 a mluvila velmi otevřeně o tom, jak se její tělo změnilo. V prosinci 2019 přiznala, že přibrala 50 kilogramů. Modelka velikosti plus řekla časopisu Harper's Bazaar, že dokázala překonat svou nejistotu, když si uvědomila svou šanci dát život a rozšířit svou rodinu. V tomto článku věnovanému uvedení její řady plavek pro těhotné ženy odsuzuje kulturu „rebound“, která vyžaduje, aby nové matky po zhubly rychle po narození svých dětí.

Loni v únoru vytvořila na kanálu ABC diskuzi tím, že odmítla vysílat reklamu s mladou matkou, která používala poporodní produkty od značky Frida Mom.

V reakci na skandál se Ashley Graham rozhodla vyfotografovat sebe sama v poporodních kalhotkách značky. Využila příležitosti a upozornila své followery na únik moči, s nímž jsou čerstvé matky často konfrontovány po návratu z nemocnice.

8. Chrissy Teigen předvedla své tělo po dvou těhotenstvích
Chrissy Teigen je známá svou poctivostí na sociálních médiích. Matka dvou dětí, čtyřleté Luny, která se narodila prostřednictvím oplodnění in vitro (IVF) v roce 2016, a dvouleté Miles, kterou měla se svým manželem zpěvákem Johnem Legendem, ukázala své tělo dva měsíce po jejím narození syna v létě roku 2018.

Bývalá modelka sdílela video v bikinách s „tělem matky“, jak varuje v titulku. Čtyřiatřicetiletá moderátorka se objevuje se stále kulatým břichem a striemi na bocích.

V dalším tweetu vysvětlila, že chce lidem připomenout, jak vypadají „normální stará těla“, na rozdíl od dokonalých těl na Instagramu. Nenáviděla jsem sama sebe, ne své dítě.

Loni v srpnu hovořila o postnatální depresi, kterou utrpěla tři měsíce po narození své dcery, která se narodila oplodněním in vitro, v rozhovoru pro anglický časopis Glamour : „Byl to velmi smutný okamžik, nebyly žádné vzestupy. Můj život byl na několik měsíců zastaven. Nenáviděla jsem sama sebe, ne své dítě.“

Dne 30. září 2020 oznámili Chrissy Teigen a John Legend smrt svého třetího nenarozeného dítěte, kterému dali jméno Jack.

9. Caroline Receveur si vzala své tělo do parády týden po porodu
Caroline Receveur sdílela se svými třemi miliony sledovatelů na Instagramu, svou fotografii jen týden po porodu svého syna Marlona, v červenci 2018.

Influencerka si nárokovala své poporodní tělo se stále velmi zaobleným břichem a také vyzývala své followery, aby přijali svou postavu prostřednictvím poselství jejího nadpisu „buď hrdý na své tělo“.

V květnu 2019 Caroline Receveur odhalila svým sledovatelům diskrétně jizvu po císařském řezu s komentářem: „Nejsilnější srdce mají nejvíce jizev“.

Třicetiletá žena, která porodila svého syna plánovaným císařským řezem, vysvětlila svou volbu na svém blogu v říjnu 2018.

„S rizikem šokování více než jednoho jsem nechtěla Marlona porodit vaginálně, ale císařským řezem. Nežádám nikoho, aby schválil mou volbu, některé matky moje slova jistě pobouří [...] Myslím si, že každá žena musí mít možnost dát svému tělu to, v čem se cítí nejvíce sama se sebou,“ bránila blogerka.

10. Amy Schumer nefiltruje svůj nový život jako matka
Americká komička Amy Schumer se nikdy nevyhýbala autentičnosti na sociálních médiích a podpoře sebepřijetí.

Amy Schumer a její manžel Chris Fischer se poprvé stali rodiči malého chlapce, Gene Dave Fischer, v květnu 2019. Nyní je matka, komička, stále stejně bez zábran a sdílí poporodní obtíže se svou komunitou.

Herečka zejména zveřejnila sérii fotografií, na nichž nosí „nemocniční spodní prádlo“. Na prvním snímku je herečka ve spodním prádle a nosí poporodní kalhotky, které kontrolují únik moči při chůzi se svým novorozeným dítětem.

Druhá fotka není zdaleka dokonalým obrazem, který některé matky dávají na Instagram. Herečka si zdřímne u svého syna, znovu nosí těhotenské kalhotky a tričko, které odhaluje její stále kulaté břicho, pět týdnů po porodu, jak říká v komentáři.

V dalším příspěvku se objevuje v procesu odsávání mléka, aby ukázala realitu kolem kojení. Bradavky herečky nejsou viditelné, ale skryté tímto základním doplňkem pro kojení. Prostřednictvím této fotografie chtěla dokázat, že kojení je přirozený čin, za který se ženy nemusí stydět.

11. Kim Kardashian má za sebou pět operací preeklampsie
Kim Kardashian odhalila zkoušky, kterým čelila po porodu dcery North a syna Saint během kampaně pro její značku spodního prádla SKIMS koncem roku 2019.

Na svém Instagramovém účtu říká, že podstoupila pět operací za méně než dva roky.

Podnikatelka trpěla preeklampsií, což je stav, který způsobuje vysoký krevní tlak v těhotenství v důsledku změny placenty. „Jediným způsobem, jak se toho zbavit, je porod. Po narození dítěte, pokud není placenta dosud vytažena, může růst v děloze, což je pro matku nebezpečné a může způsobit četné malformace a neurologické poruchy u novorozence.“

„Ve 34 a půl týdnu jsem musela zahájit pohotovostní práce. North vážil 1,8 kilogramu. Narodila se téměř o šest týdnů dříve,“ řekla Kim Kardashian, která popisuje svůj první porod jako „hrozný“.

Ačkoli se zakladatelce SKIMS v roce 2015 podařilo přirozeně porodit své druhé dítě, chlapce jménem Saint, musela „napravit škody“ způsobené její patologií a podstoupit řadu operací. Tvůrkyně značky make-upu KKW Beauty zmrazila vajíčka pro své první dvě děti a nemohla tuto zkušenost opakovat. „Zbyla mi dvě embrya. Zeptala jsem se svých lékařů:„ Můžu to udělat znovu? “ říká třicátnice.

Její lékaři ji odmítli nechat znovu provést oplodnění in vitro, protože se domnívají, že „by to bylo profesionální zneužití“, připouští hvězdička. Kim Kardashian a její manžel Kanye West se proto obrátili na náhradní matky pro své třetí dítě, malou dívku z Chicaga, narozenou v roce 2018, a jejich čtvrté dítě, Psalm, malého chlapce, který byl přivítán v roce 2019.

Navzdory obtížím, pro Kim Kardashian, „to všechno stálo za to“.

12. Keira Knightley se vyslovila proti tlaku na ženy, aby vypadaly perfektně po porodu
Oddaná feministka, herečka Keira Knightley naříkala nad tlakem na nové matky, aby vypadaly po porodu dokonale, v kolektivní eseji, která se objevila v manifestu Feministky nenosí růžovou (a jiné lži) zveřejněném v říjnu 2018. Zahrnuto je několik hollywoodských aktivistek, jako Emma Watson , Saoirse Ronan, Adwoa Aboah a Jameela Jamil.

V roce 2015 herečka a její manžel, hudebník James Righton, přivítali holčičku jménem Edie. Narodila se den před tím, než Kate Middleton porodila své druhé dítě, princeznu Charlotte.

V tomto příběhu nazvaném „Slabé pohlaví“ věnovaném své dceři a její matce odsuzuje angažovaná herečka zátěž těchto nových matek, které se cítí povinny být připraveny k fotografování několik hodin po práci. Hvězda Pirátů z Karibiku viní z dokonalého poporodního vzhledu Kate Middleton.

„Ona [Kate Middleton] byla propuštěna z nemocnice sedm hodin po porodu nalíčená a na vysokých podpatcích. Je to tvář, kterou chce svět vidět,“ odsuzuje herečka, která sledovala, jak vévodkyně z Cambridge vychází z nemocnice s královským dítětem, jak káže tradice.

Keira Knightley se staví proti společenským normám, které nutí ženy ignorovat období po porodu a vše, co přináší. „Kryjeme naši bolest, naše těla se rozpadají, naše prsa klesají, naše hormony zuří. Buďte krásné. Buďte elegantní, neukazujte své bojiště,“ protestuje herečka. Využívá metaforu na bojišti, aby zdůraznila sílu ženského těla, ale také těžké fyzické změny způsobené porodem. Herečka přímo promluvila k manželce prince Williama a napsala: „Kate. Sedm hodin po vašem boji se životem a smrtí, sedm hodin po rozbití těla. Otevřený, krvavý a ječící život vyšel z Vás. Neukazujete to. Neříkáte to. Zůstanete tam se svou dcerou a necháte se vyfotografovat skupinou mužských fotografů,“ stěžuje si. Múza Chanel se ohradila proti obviněním, která tvrdí, že očernila snachu královny Alžběty II., a upřesnila, že její poznámky se týkaly pouze kultury mlčení, která nutí ženy mlčet, označila média E Online .

13. Blake Lively přiznala, že ukázat svou postavu v jednom ze svých filmů „nebylo normální“ pro čerstvou matku
V roce 2016 Blake Lively odhalila časopisu Sun, že potřebuje dva trenéry a odborníka na výživu, aby se dostala zpět do formy pro svůj film Survival Instinct: The Shallows, kde hraje surfařku ve saze o přežití. Celovečerní film byl natočen jen několik měsíců poté, co v roce 2014 porodila svou první dceru James. Není normální vypadat takhle osm měsíců po narození dítěte.

Hvězda Super drbny podrobně popsala privilegované, nestandardní podmínky pro svou kondici: „Zaměřila jsem se na trénink a dobré stravování. Na pomoc mi byli zapotřebí dva různí trenéři a výživový poradce, abych měla toto číslo, protože není normální vypadat takhle osm měsíců po narození dítěte.“ „Ženy vyvíjejí tlak na to, aby po porodu vypadaly jako modelky Victoria's Secret . Je to naprosto absurdní. Já to udělala jen proto, že to bylo mojí prací,“ říká třiatřicetiletá žena.

Po porodu své druhé dcery Inez v roce 2016 Blake Lively v únoru 2018 sdílela fotografii na Instagramu a poděkovala svému trenérovi. Herečka také upřesnila, že jí trvalo 14 měsíců, než ztratila těhotenská kila. Blake Lively a její manžel herec Ryan Reynolds se nedávno stali potřetí rodiči dítěte Betty, narozeného v říjnu 2019.

14. Katy Perry předvádí kojící podprsenku a kalhotky po porodu
U příležitosti MTV VMA , 30. září, chtěla Katy Perry odhalit svůj pohled svým sledovatelům. Ve svém příběhu na Instagramu zpěvačka pózovala s kojící podprsenkou a kalhotkami po porodu. Neklidná mladá žena ve věku 35 let odhalila své stále velmi zaoblené břicho čtyři dny po narození svého prvního dítěte. O tomto atypickém vzhledu zažertovala zmínkou o svém účesu a make-upu „vytvořeném její únavou“. Čerstvá matka si svůj půvab přehrála s písní Not the End of the World v pozadí.

Katy Perry a herec Orlando Bloom přivítali 28. srpna holčičku jménem Daisy. Že je těhotná, oznámila loni v březnu ve hudebním klipu Nenošená bílá.

Čtěte také: Chrissy Teigen a John Legend přišli o dítě

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama