Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Alkohol jako antidepresivum: Jak se ze skleničky vína stává závislost?

Unsplash
Text: Ondřej Formánek, Foto: Unsplash/21.12.2020
Ženy pijí více alkoholu, než kdy dřív. Nejhorší na tom ale je, že drží své zlozvyky v tajnosti a to často až do doby, kdy je na pomoc příliš pozdě.
Reklama

Když děláme grilovačku, dám sama celé to balení plechovkových piv se šesti kousky. Dříve jsem pila brandy s kolou, ale vybudovala jsem si na to takovou toleranci, že už to se mnou nic nedělalo, tak jsem přešla na bourbon s limetkou. Když si vyrazíme zapařit, vypiju sama dvě lahve vína. Mám pak totální okno a ráno po probuzení si nejsem schopná na nic vzpomenout. Třeba jsem schopná odjet z takového večírku domů autem, a pak si na to nepamatovat.“ Megan Coetzee (jméno je záměrně změněno) je manažerka z Kapského města. Nesplňuje typické parametry alkoholika. Nikdy nepila sama, nebyla to ani první věc, co by udělala po ránu. Nejevila žádné známky fyzické závislosti. Chodila do práce a měla přítele. Nikoho okolo ní by ani nenapadlo, že má nějaký problém. Když před ostatními řekla, že se teď snaží pití omezit, okolí zareagovalo tak, že měla pocit, že s ní „není žádná sranda“. Nakonec si v důsledku nadměrné konzumace alkoholu vypěstovala dnu a artritidu. Je jí 25 let. Megan je jednou z mnoha. Ženy pijí více, než kdy dřív a vědecké výzkumy z poslední doby přinesly alarmující čísla. Třeba studie publikovaná ve Velké Británii v prestižním vědeckém časopise Journal of Epidemiology and Community Health ukázala, že navzdory trendu, v rámci kterého výskyt úmrtí způsobených alkoholem obecně klesá, počet žen mezi 30 a 40 lety, které se tím či oním způsobem doslova upily k smrti, od poloviny minulého desetiletí prudce stoupá. „Přibližně tři čtvrtiny těchto úmrtí souvisí s chorobami jater,“ říká Dr. Deborah Shipton, která zmíněnou studii vedla. „Další čtvrtina je způsobena špatným psychickým stavem, vyvolaným přílišným pitím. Sem patří alkoholové psychózy nebo degenerace nervového systému.“

Ani v Americe není situace lepší. Podle knihy Her Best-Kept Secret: Why Women Drink – And How They Can Regain Control („Její nejlépe ukryté tajemství: proč ženy pijí – a jak se jim může vrátit ztracená sebekontrola) od autorky Gabrielle Glaserové je alkoholismus u žen na vzestupu téměř v každé demografické skupině. Počet žen hospitalizovaných s otravou alkoholem se třeba mezi roky 1998 a 2008 zvýšil o 52 procent (ve srovnání s devíti procenty mužů). V době od roku 1992 do roku 2007 došlo dokonce ke ztrojnásobení počtu žen středního věku podstupujících protialkoholní léčení. „Počet závislých na alkoholu vzrostl po celém světě,“ říká Glaserová. „Ve Spojených státech to stouplo mezi Hispánkami, Afroameričankami a běloškami. „Obyvatelé Jižní Afriky mají k alkoholu vlastní komplikovaný vztah. Mnozí z nich jsou abstinenti, ale podle Světové zdravotnické organizace je v této zemi jeden z nevyšších výskytů nárazového opilství do němoty, takzvaného binge drinking (spolu s Mexikem, Kazachstánem, Ruskou federací a Ukrajinou). Jihoafrická pobočka Anonymních alkoholiků odhaduje, že přibližně 50 procent nově příchozích členů jsou ženy. Jižní Afrika zároven patří k zemím s nejvyšší uváděnou mírou takzvaného spektra vrozených alkoholových poruch (FASD). Podle statistik jsou tři milióny Jihoafričanů zasaženi fetálním alkoholovým syndromem a šest milionů trpí zmíněným FASD.

„Jde o to, že je dnes mnohem přijatelnější, když ženy pijí,“ vysvětluje Lian-Marie Drotsky, mluvčí jihoafrické nadace, která se zabývá výzkumem alkoholismu. „To jde napříč společenskými třídami, rasami a věkovými skupinami. Jak se lepšila ekonomická situace žen, měly na pití víc a víc peněz. Marketing alkoholu se navíc stal mnohem agresivnější. Dříve cílila reklama na tvrdý alkohol na muže. Dneska není pochyb o tom, že je víc zacílena na ženy.“ Přitom až do poměrně nedávné doby bylo pití klasifikované jako ryze mužská záležitost, stejně jako fotbal nebo rybaření. Ve Spojených státech už přitom drtivou většinu vína nakupují ženy. Přitom tahle čísla nám sdělují jen polovinu příběhu. Protože víc než množství alkoholu, které do sebe nalijeme, tu záleží na tom, jak ho pijeme.“ Ellen Barnes, specialistka na závislosti, která provozuje centrum léčby závislostí Non 12 Step  Rehab. „Muži, kteří příliš pijí, to obvykle provozují s přáteli a bývají velmi společenští. Ženy se to snaží přede všemi skrývat. Ani jejich nejbližší kamarádky o tom většinou nevědí, protože alkoholičky pijí potají doma. Potkáte je v práci a ani ve snu by vás nenapadlo, že mají problém.“ Před dvaceti lety jsme měly k alkoholu podobný vztah jako muži. Byl to povzbuzovač, sociální lubrikant, který pomohl tomu, aby konverzace lépe plynula. Dnes ho bereme jako narkotikum, něco co námi proteče a pomůže zmírnit všechny ty každodenní nepříjemnosti a uvolní mám věčně sevřený žaludek. Glaserová to vysvětluje na vědeckých testech. „Když ukážete mužům závislým na alkoholu snímky toho, co na ně funguje jako spouštěč, jsou to vesměs fotky samotného pití: jejich oblíbená hospoda nebo fotbalový zápas s přáteli. Když se takové snímky ukáží závislým ženám, neudělá to s nimi nic. Touhu napít se v nich podnítí obrázky dopravní zácpy, neuklizených stolů a plačících dětí. To je detail, který nám hodně prozradí.“ Podle Glaserové dokáže chytrý marketing využít toho, že žijeme v době plné stresu. „A ženy jsou k depresím i úzkostem prostě náchylnější. A mnohem častěji v takových případech sáhnou k alkoholové samoléčbě,“ říká Glaserová. To je přesně to, co se snažila dělat Megan. Navenek působila, že vede spořádaný život, a tak (jak to bývá u mnoha alkoholiček) nebudila v okolí žádné podezření, neproběhly tedy žádné intervence od přátel či ultimáta od rodiny. K návštěvě odborníka přes závislosti se musela dokopat sama. Nechala se na dva týdny hospitalizovat na klinice a psychiatrické vyšetření potvrdilo, že trpí úzkostmi a depresí. „Alkohol byl vlastně moje antidepresivum,“ říká. „Když jsem se napila, cítila jsem se lépe. Byla jsem plachá a alkohol mi dával sebedůvěru. Ale od doby, co jsem začala abstinovat, jsem ji po pravdě získala mnohem víc, už jen kvůli tomu, že jsem si uvědomila, že nepotřebuju pít, abych zapadla. Megan momentálně od alkoholu úplně abstinuje. Její dna zmizela. Avšak artritida, kterou si přivodila nadměrným pitím, jí zatím zůstala.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama