Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

DONUCOVACÍ KONTROLA: jak rozpoznáme, kdy se láska stane zlověstnou?

Getty Images
Text: Tereza Čaladi, Foto: Getty Images/30.11.2020
Už jste viděli "Je to donucovací kontrola?" (Is This Coercive Control?) Je to společenský experiment BBC Three, který se ptá lidí, jestli vědí, co představuje donucovací kontrolu. Novinářka, filmařka a moderátorka Ellie Flynnová o svém filmu poprvé promluvila s britskou Marie Claire, které vysvětlila, co se v jejím snímku můžeme o této nepochopené formě domácího násilí dozvědět.
Reklama

Jak tedy víte, kdy se lstivý a žárlivý partner stává ovládajícím a donucovacím? A kdy se to stane trestným činem? Kolik toho opravdu víme o tom, jaké chování je v našich vztazích přijatelné? A jsme schopni rozpoznat, kdy se z toho, co jsme považovali za lásku, stane něco zlověstnějšího? Na tyto otázky jsem chtěla odpovědět, když jsem začala pracovat na svém nejnovějším dokumentu pro BBC Three, Is This Coercive Control?

Donucovací kontrola, která byla v roce 2015 zavedena v Anglii a Walesu jako trestný čin, je činem nebo vzorem činů napadení, vyhrožování, ponižování a zastrašování nebo jiného zneužití, které slouží k ublížení, potrestání nebo vystrašení oběti. Nese maximální trest až pět let vězení – ale jak jsme se při natáčení filmu dozvěděli, mnozí z nás stále nevědí, co to vlastně je – nebo v zásadě, jak si toho všimnout.

Abychom otestovali, co ostatní mladí lidé vědí o donucovací kontrole, vzali jsme skupinu osob ve věku 18–30 let a ukázali jsme jim drama znázorňující vztah mezi dvěma lidmi. Drama bylo promítáno po částech během dvou dnů a na konci každé sekce byla skupině položena otázka, čeho si mysleli, že byli svědky. Výzkum byl publikovaný v příznačné době.

Zneužívání pandemie jako nástroje strachu Poté, co Spojené království v březnu vyhlásilo lockdown, došlo k rekordnímu počtu volání na linky důvěry v domácím zneužívání – během prvních sedmi týdnů bylo každých 30 sekund zavoláno policii. Pandemie pomohla ke zvýšení strachu a úzkosti, přičemž více než 60% těch, kteří ji přežili (a žijí se svým násilníkem) říká, že zneužívání se zhoršilo mezi březnem a červnem tohoto roku.

Jak jsme se dozvěděli od skupiny sledující drama, donucovací kontrola může být obtížně rozpoznatelná. Zneužívající manipulují se svými oběťmi tak, aby si myslely, že nesou vinu za jakýkoli hněv, který je namířen proti nim. Často to vypadá tak, že případy, které by mohly být odepsány jako jednorázové výbuchy hněvu nebo chování dotyčného partnera, jsou ve skutečnosti úmyslné manipulace, jejichž cílem je ovládnout a izolovat jejich oběti.

Rozptýlení toxických vztahů
V dramatu jsme sledovali vztah mezi dvěma hlavními postavami, Alexem a Rachael. Zatímco skupina dokázala rozlišit, že vztah je toxický, málokdo si myslel, že chování, které jsme viděli, včetně toho, že přimělo Rachael změnit svůj vzhled, nastěhovat se po třech měsících a Alexe rozbít talíř během hádky, bylo trestné. Výsledky byly překvapivé.

I když jsem nečekala, že všichni budou vědět, že donucovací kontrola je nezákonná, myslela jsem si, že o tom skupina alespoň slyšela. Myslím, že je opravdu důležité, aby si toho byli mladí lidé více vědomi, aby věděli, na co si mají dávat pozor, a věděli, že jsou chráněni zákonem, pokud se sami někdy stanou obětí. Je děsivé si myslet, že odepisujeme domácí násilí jako „špatné chování“, protože kolem předmětu není dostatek znalostí.

Donucovací a kontrolní chování je tak obtížné rozpoznat, protože to není něco, co se děje přes noc. Lidé mají mylnou představu, že násilník vstupuje do vztahu a říká oběti přesně to, co může a co nemůže dělat. Tolik lidí se ptá, proč ho oběť neopustí na začátku, a neřekne věci jako „není to tak, že jsou připoutány v domě, mohly by odejít, kdyby chtěly“. Donucovací chování se často projevuje měsíce nebo dokonce roky a pachatel začíná velmi pomalu přebírat kontrolu nad každým prvkem života oběti, od jeho sociálních interakcí, přes jeho finance – a dokonce až po to, co nosí nebo co dělá.

Zvyšování povědomí
Doufám, že tento film nejen zvýší povědomí o tom, že donucovací kontrola je zločin, ale také pomůže bojovat s mylnými představami o dopadu emocionálního zneužívání a jeho podobě. Ovládání ve vztahu nemusí být vždy zřejmé – někteří jedinci ve skupině tvrdili, že Rachael byla ve skutečnosti problematickým členem vztahu pro to, že byla „opilá a lhářka“.

Pro outsidera se může kontrolní partner zdát oddaný a plný lásky a oběť by mohla být zneužita tím, že se zdá být problematická. Je důležité si uvědomit, že oběti a pachatelé přicházejí v mnoha podobách, takže jsme schopni hledat různé známky zneužívání a nenechat se vést našimi předsudky.

Donucovací kontrola – jak rozpoznat její znaky Pokud cítíte, že je ve vztahu něco špatně, pravděpodobně to tak je. Program Women's Aid identifikoval některé běžné příklady donucovacího chování: Jsou jimy:
* Izolace vás od přátel a rodiny
* Zbavení základních potřeb, jako je jídlo
* Monitorování vašeho času
* Monitorování pomocí online komunikačních nástrojů
* Hrozby nebo zastrašování

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama