Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ELIŠKA KRAUSOVÁ: Hrášková princezna z Kolumbie

Profimedia
Text: VLADIMÍR KROC/24.11.2020
Eliška Krausová si přála být herečkou, jenže přednost na DAMU dostali jiní. A tak se rozhodla pro studium jazyků na filosofické fakultě. O prázdninách před posledním ročníkem se vydala za strýčkem do Bogoty zdokonalit se ve španělštině. Brzy však přišel osudný 21. srpen 1968, její život nabral nečekaný směr a ona se rozhodla v Kolumbii zůstat...
Reklama

Hrála v tamní televizi, pracovala ve francouzském knihkupectví, prodávala paruky. Provdala se za profesora španělštiny Ignacia Chavese, který se později stal ředitelem respektovaného jazykového Institutu Caro y Cuervo. Dostudovala a stala se profesorkou na státní pedagogické univerzitě, kde působí dodnes. Po čtvrtstoletí vedla Kancelář mezinárodních vztahů. Založila asociaci česko-kolumbijského přátelství Asocheca, za šíření dobrého jména České republiky ve světě převzala cenu ministerstva zahraničí Gratias Agit.

Jak se Bogota za více než půl století ve vašich očích změnila?
V době, kdy jsem přijela, měla Bogota dva miliony obyvatel. Bylo to víceméně malé město, plné křiklavých rozdílů. Dnes tu žije na deset milionů lidí a rozdíly jsou čím dál větší. Pořád mluvíme o tom, že se mají zmenšovat, ale ony se zvětšují. Mimo jiné i proto, že se rozrostlo město a přijelo spoustu lidí z kolumbijského venkova. Z různých důvodů a většinou ne dobrovolně. To jsou důsledky problémů s mafiány, následky gerilové války a tak dál. Tím pádem se proměnil charakter města, i když něco přetrvává. Kolumbijci jsou od přírody hrozně milí, veselí, někdy se říká, že nejsou stoprocentní, že se jim nedá úplně věřit. To bych neřekla, dokážou držet slovo. Je ale jedna zvláštní věc, v některých ohledech jsou velmi společensky, sociálně založení, to když se jedná o jejich blízké, rodinu. V jiných aspektech dokážou být hodně asociální. Chci tím říct, že se zajímají jen o toho, kdo je jejich příbuzný, maminka, tatínek, prarodiče, sourozenci, potomci, to je celý jejich svět. K ostatním na ulici jsou pak bezohlední. Jezdí špatně, ať už na kolech, v autech, na motorkách, nezajímají je pravidla, jediné, které platí, je právo silnějšího. Nedávají pozor, jestli na semaforu svítí žlutá, červená, mají velký problém dát přednost chodci.

Přijela jste v době, kdy ženy nesměly bez mužského doprovodu chodit do kaváren, divadel, do kina nebo měly – na rozdíl od mužů – zakázáno kouřit na ulici, nestudovaly na univerzitách, očekávalo se od nich, že budou rodit děti a starat se o rodinu. Dnes je primátorkou Bogoty lesba a ženy mají v některých směrech možná větší rovnoprávnost než Evropanky. Kdy se to začalo měnit?
Za půl století se vyvíjí historie a toto už není dvoumilionové, do sebe uzavřené město, kde sice děvčata studovala střední školu, ale velmi málo jich mělo univerzitu. Jejich zájem byl vdát se. Průměrné rodiny ve střední třídě měly čtyři až šest dětí a obývaly velký byt nebo spíš dům. Bogota byla plná domků na první pohled anglického stylu s malou zahrádkou a dvěma patry. Tam samozřejmě patřilo několik služebných, obvykle aspoň jedna, někdy dvě bydlely s rodinou, ostatní podle potřeby do domácnosti docházely. Spolubydlící se staraly o denní život, tedy nákupy, vaření, běžný úklid, měly na starosti péči o děti, ty další pak dělaly vše ostatní. Praní či žehlení, zvláštní úklid a podobně. Málokdo měl lux. Žehličku, tu ano. Skoro nikdo neměl pračku!

Vaším osudovým mužem byl Ignacio Chaves. Byl to typický Jihoameričan?
Ignacio byl tak trochu každý z mých bratrů, lépe řečeno, z každého měl něco. A taky se hodně podobal mému tatínkovi. Tak dalece, že si spolu nakonec výborně rozuměli, ačkoli neměli žádnou společnou řeč. Vyhovovali si tak nějak intuitivně. Ignacio byl profesor literatury, podmanivý, chytrý, šarmantní, obletovaný studentkami. Měl v sobě stejné veselí jako moje rodina, byl vzdělaný, kultivovaný. 

Celý rozhovor si přečtete v aktuálním čísle Marie Claire, které najdete právě teď na stáncích nebo si ho můžete objednat na našem webu. Doprava zdarma! 

Čtěte také: COVID: viróza charakterů

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama