Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

HOMEOFFICE 101: Ivana Šedivá věří, že se sejdeme v lepších časech, silnější a moudřejší

Text: Ivana Šedivá, Foto: Unsplash/20.4.2020
"Věřím v sílu účelu, významu, strategie a lidí," říká mentorka a konzultantka Ivana Šedivá, která šest let řídila marketing v McDonald's a nyní je členkou představenstva projektu Artinii, který mění paradigma distribuce a komunikace filmů a umění.
Reklama

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

POSLECHNĚTE SI I NÁŠ PODCAST SUPERŽENY S IVANOU ŠEDIVOU: 

Homeoffice, plný dům a "5U"

Z domova pracuji zhruba od 10. dubna. Mám štěstí. Je nás tu 7 lidí, 2 psi a papoušek, takže nuda ani samota není. Zoom konference dělám od psacího stolu, na terase, na slunci i ve stínu. Občas mi do nich vlezou malá vnoučata a mávají kolegům. Nemám čas na oběd, který většinou vaří rodině manžel, díky za to. Usínám brzy, s pocitem vyčerpání. Věřím, že vše se v dobré obrátí, a občas na chvíli propadám chmurám. Děkuji za rodinu a kolegy, které mám kolem sebe. Vzájemně si v takových chvílích hážeme záchranný kruh.

Homeoffice dříve ani v době postvirové nebyl a nebude to, co zažíváme teď. Býval synonymem svobody a vlastní volby, je teď znamením restrikcí. Stále ještě nikdo nevíme, co bude dál. Dostal se mi hned po Velikonocích do ruky opravdu dobrý výzkum české agentury Simply5. Podle něj prožíváme úzkost, zklamání a smutek. Naštěstí 77 % lidí si myslí, že z krize vyjdou silnější. Tak nějak jsem si to začátkem dubna nastavila i já. Věřím totiž, že štěstí a dobrá nálada jsou výsledkem vnitřního rozhodnutí.

Když se to vše začalo rozjíždět, začínal pěkný chaos.

Wiki: Chaos. Slovo chaos označuje neuspořádanost, zmatek, změť. Chaos (mytologie) – nekonečná, slovy nevyjádřitelná prázdnota, ze které vznikl vesmír v řecké mytologii. Chaos (čínský bůh) – čínský bůh.

Možná to není správné slovo. Ale jedno je jisté. Chaos je zdroj. Když se nastolí řád, nastává počátek. A když nastolujeme řád, pomáhá to naší mysli, srdci, emocím, duši, duchu. Proto pro mě na začátku bylo velmi důležité srovnat si to všechno v hlavě a vnést do věcí řád. Pojmenovala jsem si to U. Začala jsme svá U počítat, protože přibývala.

Prvním U byl úklid. Jordan B. Peterson říká: Když si nejste jisti, co se životem, ukliďte si svůj pokoj. Je v tom velká moudrost našich předků. Když začneme ovlivňovat to, co je v naší moci, vnášíme řád do chaosu. Takže za posledních pět týdnů jsme s rodinou uklidili půdu, zprovoznili zahradu, vyklidili nepotřebnosti z té jedné skříně, kterou každý známe. Miluji princip kaizen, princip malých častých kroků. Není potřeba všechno strhat za jeden den, ale každodenní pozorností k drobnostem se posouvat dále. Za těch pár týdnů už je to znát. Ostatně, život mne naučil, že uklízet průběžně se vyplatí. Buď se pořádku věnuje pár minut hned, nebo si to na nás počká a máme program na půl dne. Rozdíl mezi těmito dvěma přístupy je nejen o čase, ale také o energii a klidu mysli. Kdo zná principy feng shuei, ví.

Pak jsem si ten úklid trochu rozvinula i do ostatních oblastí. Proč si neuklidit také vztahy, mysl, tělo, záměry. Mně v tom nejvíc pomohlo začít znovu cvičit či kung. Zatímco dříve jsem ráno v poklusu přeházela prádlo z koše do pračky, sušičky nebo skříní, naplnila myčku, uvařila snídani pro vnoučata a byla jsem ráda, že stíhám první schůzku, teď to dělám taky. Ale přidávám si 20 min pro sebe. Ranní či kung mi pomáhá nejen tělesně. Jde totiž o formu fyzického energetického cvičení a meditace. Ačkoliv při něm nepřemýšlím o dni, který mne čeká, dost často mi potom naskočí dobré nápady. Zapisuji si je. A mám v plánu si zanedlouho zrevidovat svůj vision board. Je pořád ještě platný? Které mé záměry přežily test doby virové? Jsem ráda, že jsem si své záměry pojmenovala. Bylo by teď velmi snadné se ztratit a uhnout. Znát svá proč a své vize pomáhá udržet směr.

Také hodně myslím na své předky. Mému tatínkovi je skoro devadesát. Nedávno mi řekl: za války bylo mnohem hůř. Když se podíváme na to, co naši předkové všechno prožili a přežili, je v tom velká útěcha. Občas přemýšlím o situacích, které vypadaly jako konec světa. Třeba povodně. A jak je Karlín krásný dnes. Život si vždycky najde cestu. This too shall pass.

Další U přišlo brzy. Ústenka, jak prý se roušce správně říká. Vytáhli jsme starý stroj.

Třetí  U je úměv, s tím jde všechno líp. Na všem jde najít něco pozitivního. V Artinii jsme vymysleli nové projekty na pomoc dětským domovům a pop-up drive in kino. Dělali jsme na tom od rána do noci, ale když vám to dává smysl, tak nepočítáte hodiny. Priority se obnažily, nelze je přehlédnout. Je prostor se zamyslet. Byl nám darován čas na revizi toho podstatného. Zbytečné schůzky, nice to have aktivity, pryč s tím.

Následuje U jako úspornost. Zbytečné věci, příliš pohodlné věci, nice to have – pryč s tím. Nekupovat. Nakonec to ocení i životní prostředí. Vždycky jsem dbala na určitou střídmost a myslela na zadní kolečka. Můj životní styl má blíže k minimalismu.  Teď se mi však odhalilo, kolik ještě mohu ušetřit a přesměrovat na vytváření smysluplných rezerv nebo investic. Na studium dětí, na bydlení, na budoucnost. Vždycky si vzpomenu na maminku, jak mi vyprávěla, že když se brali s tatínkem, měla dvoje spodní kalhotky. Jedny na sobě a ty druhé se sušily. Tak daleko jsem nedošla, ale ukazuje mi to, jak dobře se máme i přes nejistoty dnešních dní.

A U jako učení. Díky bohu, že dcera je již na gymplu, obdivuji všechny maminky menších dětí. A učitele! Jestli se má něco změnit, tak ať je to úcta, respekt a ohodnocení pedagogů a zdravotníků. Ale mám na mysli i učení vlastní. Je teď tolik možností, digitální vzdělávání, knihy, konference. Vlastně se to nedá ani pobrat. Po počátečním nadšení, registracích na digitální semináře a konference, jsem se uklidnila. Vybírám si podle svých záměrů a dávkuji s rozumem. Pravda je, že zatímco dříve jsem přečetla jednu knihu týdně, teď mi to trvá spíš měsíc.  Není čas a vše je hodně intenzivní.

Šesté a poslední U je umění. Zprvu jsme všichni asi doufali, že bude stačit 14tidenní karanténa. Postupně se posunovaly akce, pak rušily. Mně osobně se nejvíce dotklo zrušení velikonočního koncertu ve Sv. Salvátorovi, kde jsme měli s En Arché zpívat moteto a kantátu od Bacha.  Nahradila jsem to trochu domácím zpíváním. Vnoučátka už umí zpaměti dětskou operu Červená Karkulka. Dcera, která se připravovala na premiéry muzikálu a operety naštěstí po krátké odmlce pokračuje ve zkouškách online. Myslím přitom na ty, kteří se vždy starali o krásu a zábavu pro nás a kolem nás, a teď nemají práci.

Homeoffice je vlastně prima. Jsem vděčná, že mohu svou práci přenést do bezpečného prostředí a pokračovat v ní. A mnohem víc vděčná jsem všem těm, kteří doma nejsou, ale pro ostatní plní svou roli někde v terénu. Je jich hodně, vždyť pořád jako společnost fungujeme. Voda i proud teče, jídlo je, autobusy jezdí, zdravotnictví funguje … a za tím vším jsou konkrétní lidé. Děkuji, sejdeme se snad v lepších časech, silnější a moudřejší.

Jak řekla královna, we will meet again. Protože bez ohledu na všechnu digitální pomoc dneška, není to jedno. Zázraky se dějí, když se lidé potkávají a něco spolu prožívají a tvoří.

Čtěte také: HOMEOFFICE 101: Diana Rádl Rogerová už si uvědomuje, že nic na světě nemusí být perfektní

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama