Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Je samostatně výdělečná činnost pro ženy cestou vpřed?

Unsplash
Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/10.12.2020
Samostatně výdělečná činnost u mladých žen prudce stoupá. Proč se ale hrneme do života na volné noze? A je samostatně výdělečná činnost osvobozením nebo nepodporovaným tlakovým hrncem?
Reklama

Pokud jste samostatně výdělečně činné nebo přemýšlíte o tom, že byste se do toho měly vrhnout, jste v dobré společnosti. Počet osob samostatně výdělečně činných vzrostl za posledních 12 let o 55 procent a například ve Velké Británii je téměř milion nezávislých žen na volné noze.

Je to obzvláště populární volba životního stylu pro mladé. Ve skutečnosti počet freelancerů ve věku 26-29 let od roku 2008 vzrostl o 66 procent. „Mezi mileniály a generací Z je zvláštní přitažlivost pro freelancing, kde mohou být flexibilní, kreativní a mít pozitivní dopad,“ říká kariérní koučka Hanna Andersenová. Ale převažují pozitiva freelancingu nad potenciálními negativy – od snížení přínosů po nestabilitu?

Svoboda samostatně výdělečné činnosti
Když se budete dívat, jak se hodiny pomalu plíží kolem 17:00 po dalším identickém dni v práci, myšlenka být vaším vlastním šéfem může vypadat jako záchranné lano. A přes všechna potenciální úskalí může samostatně výdělečná činnost nabídnout svobodu, čas i kreativitu – a také uspokojení z toho, že budete usilovat pouze o to, co vás zajímá.

Pokud jste uvažovali o odchodu ze zaměstnání, je pravděpodobné, že se vaši přátelé nebo členové rodiny ptali, proč opouštíte „bezpečnou“ pozici – ale v dnešním ekonomickém prostředí můžete mít pocit, že žádná práce už není bezpečná. „Díky tomu, že jsem byla propuštěna, jsem si uvědomila, že neexistuje nic jako jistota práce a vaše společnost k vám nemusí být loajální,“ říká Hanna.

Kromě toho je možné cítit, že život trochu stagnuje i v zaměstnání, které jste dříve milovala. „Pracuji se ženami, které obvykle pracují 15–20 let a cítí se trochu zaseknuté – navenek jsou úspěšné, ale cítí se nenaplněné. Mnoho z nich bude chtít být samostatně výdělečně činných, protože si mohou vytvořit pracoviště, které chtějí, v souladu s jejich hodnotami,“ říká koučka pro kariérní naplnění Laura Clokeová . „Nemusíme následovat cestu 9-17, o které nám bylo řečeno ve škole, nyní existuje spousta různých způsobů práce.“

Starosti s penězi
Ale samozřejmě to nejsou všechno dopolední lekce jógy a pocit, že jste paními svého vlastního osudu. Být na volné noze přichází s vlastní sadou jedinečných problémů – od potenciální osamělosti, bojů se sebemotivací a samozřejmě od starostí, které přicházejí bez pravidelné výplatní pásky.

Je také možné, že založení vlastního podnikání je pouze realitou pro privilegované: „Řekla bych, že samostatně výdělečná činnost potenciálně vylučuje lidi s omezeným příjmem – může to být nejisté, pokud nemáte úspory nebo finanční podporu od partnera nebo rodiny,“ říká Laura. Pokud tedy chcete něco udělat, stojí za to se ujistit, že máte finanční polštář pro případ, že by se něco pokazilo, zejména proto, že přijdete o dávky včetně nemocenské, příspěvků na důchod a mateřskou dovolenou.

„Pokud vás práce, kterou teď děláte, nenaplňuje a budete dělat stejnou věc na volné noze, budete mít stejné frustrace, ale bez výhod,“ říká Hanna. „Může se místo toho jednat o pohyb v rámci profese a nalezení role, která vám to umožní. Já jsem například pracovala v bankovnictví, ale cítila jsem se nenaplněná – uvědomila jsem si, že se mi líbí pomáhat lidem cítit se při práci šťastnými, takže jsem mohla změnit role ve společnosti tak, aby se v nich tohle odráželo.“ Stručně řečeno, opuštění práce není odpovědí, dokud nevíte, co chcete místo toho dělat, a stojí za to zvážit způsoby, jak dosáhnout podobných cílů v rámci stávající role.

Baby podnikání
Jednou z nevýhod specifických pro ženy, které chtějí žít na volné noze, je hit vašeho potenciálního balíku mateřských výplat.

„Jsem si vědoma toho, že budu co nejvíce pracovat, dokud neporodím, abych ušetřila peníze na volno,“ říká Kim Watsonová, která žongluje se dvěma zaměstnáními jako spoluzakladatelka holistického wellness podnikání The House of Palms s prací na volné noze. „Je to znepokojující, být masérem, protože nevím, jak dlouho budu fyzicky schopna nabízet ošetření, ale moje práce na volné noze to pomáhá doplňovat. Když jsem si za poslední dva roky vybudovala své podnikání, jsem si vědoma toho, že odnětí této doby by mohlo být na škodu, ale musím si věřit. Nechci litovat toho, že jsem přišla o čas s naším dítětem ze strachu, že ztratím klienty, což je těžká mentalita v našem světě práce 24/7.“

Existují však jasné nevýhody toho, že jste samostatně výdělečnou matkou. Flexibilita kolem hodin na volné noze by mohla být příčinou nárůstu počtu nových matek, které se rozhodly být samostatně výdělečně činné, místo toho, aby se vrátily do práce – od roku 2008 jich přibylo neuvěřitelných 79 procent. „Jsem tak ráda, že jsem nemusela pracovat klasických 8 hodin denně v prvním trimestru, kdy jsem často cítila nevolnost, a mohla jsem pracovat podle toho, jak jsem se cítila,“ říká Kim. „Mohla jsem chodit na schůzky, těhotenskou jógu, kurzy a plavání během dne, kdy bych normálně musela být v práci. Také nejsem vázána datem návratu do práce, takže můj partner a já máme více možností kolem péče o děti, mé práce na volné noze a kdy a jak to společně zvládneme.“

„Mateřská dovolená je výzvou pro samostatně výdělečně činné matky, ale mají svobodu a flexibilitu při budování podniků, které fungují v jejich životě,“ souhlasí Vix Meldrewová, zakladatelka společnosti Grow & Glow . „Mohou předat plán pro miminka, najmout na to zaměstnance nebo přidat do svých podniků různé zdroje příjmů, což znamená, že nemusí být na příjmu 24/7.“

I když je to zápas o rovnováhu mezi prací a rodičovstvím – ať už jste zaměstnané nebo na volné noze – samostatné zaměstnání vám umožní přizpůsobit práci spíše péči o děti, než naopak. „Myslím, že samostatně výdělečná činnost je v některých ohledech pro rodiče mnohem snazší,“ říká Sonja Leasonová, MD z Love Mondays a autorka knihy A Woman's Work. „Mám velkou vinu za to, že jsem nebyla doma pro svého syna. Kdybych měla v mládí pružnější práci, mohla bych dělat školní běhy, být doma ve v 15:30 a pak pracovat večer nebo brzy ráno.“

Samostatně výdělečná činnost je rovnováha
Rozhodnutí odejít z práce by nakonec nemělo být bráno na lehkou váhu, ale pokud cítíte nutkání, existuje spousta způsobů, jak by to mohlo pozitivně změnit váš život. „Když vás vaše práce nenaplňuje, může vás učinit nešťastnými a ovlivnit vaše vztahy a pohodu.“ A zatímco zaměstnání má výhody, jako je důchod, nemocenská a stabilita, tyto věci mohou být upozaděny pracovními hodinami,“ říká Laura.

„Hlavní věc je vědět, proč to děláte,“ říká Hanna. „Pokud uvažujete, že budete na volné noze, ujistěte se, že míříte k něčemu, ne od něčeho jiného.“

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama