Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Je vám po sexu špatně? Lékaři říkají, že je to příznak, který byste opravdu neměla ignorovat

Unsplash
Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/5.11.2020
Doktorka Shirin Lakhaniová radí, jak s tím naložit a co to vlastně znamená.
Reklama

Sex ve vás může zanechat pocit mnoha věcí – uvolnění, spokojenosti, zpocení a někdy (často) hlad. I když je pociťování všech emocí po sexu a pocení se nebo chuť k jídlu běžné, některé fyzičtější příznaky nejsou a mohou naznačovat, že je čas rezervovat si návštěvu u svého praktického lékaře.

Pocit nevolnosti po sexu je ve skutečnosti mnohem častější, než si myslíte, nicméně je to symptom po pohlavním styku, který může být nebezpečné ignorovat, varuje Dr. Shirin Lakhaniová, odbornice na intimní zdraví v Elite Aesthetics.

Lakhaniová říká: „Nevolnost po sexu ovlivňuje obě pohlaví. Ačkoli není možné přesně určit, kolik žen je postiženo, je jich mnoho.“

Je mi po sexu špatně, protože jsme počali?
Existuje (poněkud znepokojující) běžná mylná představa, že pocit nevolnosti po sexu je známkou toho, že jste právě úspěšně počali.

Podle odborného lékařského názoru Lakhaniové to není pravda ani fyzicky možné. „Pamatujte, že oplodnění vajíčka a implantaci spermatem trvá mnohem déle než pět minut,“ říká. Pokud tedy po sexu pociťujete nevolnost, ne, není to známka toho, že jste čerstvě těhotná, a ne, není to známka toho, že jste potratila .

Proč vám je po sexu špatně
Nejste těhotná. Proč přesně Vám tedy může být po pohlavním styku nevolno? Podle Lakhaniové existuje celá řada důvodů, které by mohly být kořenem problému.

1. Vazovagální synkopa
Jednou z možností je vazovagální synkopa, ke které dochází, když do vás partner obzvlášť silně pronikne a zasáhne váš děložní čípek. „Cervix je plný nervových zakončení. K vazovagální reakci dochází, když je stimulován vagový nerv, což způsobuje nižší srdeční frekvenci a krevní tlak. To zase může způsobit nevolnost.“

Navíc je důležité si uvědomit, že Váš děložní čípek se během celého cyklu mění a během menstruace klesá níže, což znamená, že během penetrace můžete být náchylnější.

2. Dehydratace
Patříte k jednotlivcům, kteří se často dostávají z práce domů jen proto, aby zjistili, že vlastně celý den nevypili ani jeden doušek vody? To se musí změnit, protože dehydratace může způsobit celou hromadu zdravotních problémů. A jedním z nich je podle Lakhaniové i nevolnost po sexu.

3. Endometrióza
Pokud je Vaše nevolnost po sexu doprovázena bolestí, může to být známka vážnějšího stavu, jako je endometrióza, zánětlivá porucha pánve nebo infekce močových cest (UTI), říká Lakhaniová.

Není neobvyklé, že ženy s výše uvedenými stavy zažívají bolestivý styk s jinými příčinami, včetně cervikálních infekcí a myomů. Pokud máte podezření, že by tomu tak mohlo být, navštivte lékaře.

4. Duševní zdraví
Lakhaniová říká, že pokud jste vyloučily všechny potenciální fyzické lékařské spouštěče, které by mohly způsobovat Vaši nevolnost, může být čas podívat se dovnitř a zaměřit se na ty psychologické.

Jak můžeme nevolnost zastavit?
1. Jděte na to opatrně

Nejdříve – a je nám líto, že jsme nositeli špatných zpráv –, ale ujistěte se, že sexuální penetrace není příliš tvrdá.

Navíc zajistěte, aby pozice, kterou zkoušíte, nebyla příliš vynucená. Pamatujte, že Vaše tělo je chrám, zacházet s ním s láskou a úctou je zásadní pro to, abyste si neubližovaly.

2. Zůstaňte hydratované
Jednoduché, ale zásadní: ujistěte se, že pijete dostatek vody po celý den. Věděly jste, že Vaše tělo se skládá z přibližně 60% vody? Usnadněte udržování těchto úrovní hydratace tím, že budete mít opakovaně použitelnou láhev s vodou v práci a v tašce, nebo investujete do jedné z šikovných lahví s připomenutím hydratace, která vás vizuálně vyzve, kolik vody byste měly do jaké doby spotřebovat.

3. Nechte se zkontrolovat
Pokud máte jemný sex a udržujete super hydrataci, může nastat čas, abyste se dostaly k lékařům, abyste se ujistily, že nemáte žádné základní příznaky, které byly nediagnostikované, říká Lakhaniová. To se může týkat čehokoliv, např. zmíněné endometriózy.

4. Pokud se cítíte zle, nezanedbávejte to
Jistě, nevolnost po sexu nemusí být vždy důvodem k obavám. Někdy se nakonec můžete cítit trochu podrážděně kvůli orgasmu, který způsobuje, že se Vaše děloha určitým způsobem stahuje, což zase vede k viscerální reakci ve formě nevolnosti.

Ale teď na okamžik doopravdy: Cítíte se upřímně dobře při sexu? Neskrýváte hluboko nebo podvědomě pocity neklidu nebo neštěstí? Lakhaniová navrhuje, že pokud nevolnost opravdu přetrvává a Vy jste vyzkoušely všechny výše uvedené techniky, může být čas promluvit si se svým lékařem.

Čtěte také: Proč byste si měla pokaždé po sexu odskočit na toaletu?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama