Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

JSEM ŽENA, JSEM EVROPA: Taťána Gregor Brzobohatá jako Bertha von Suttner

IVY E. MORWEN
Text: Tatiana Urbanová, Foto: IVY E. MORWEN/21.11.2020
Nasajte inspirativní atmosféru z jedinečných fotografií výjimečných žen oživujících příběhy význačných Češek a Evropanek od dávné historie po současnost z kalendáře projektu JSEM ŽENA, JSEM EVROPA Lilie Khousnoutdinové. Seznamte se s postavami minulých dob a prožijte s nimi znovu jejich cestu nabitou ženskou silou a nezdolným odhodláním.
Reklama

Kdo byla Bertha von Suttner?
Pražačka česko-rakouského původu z rodu Kinských. Radikální pacifistka, publicistka a spisovatelka. Jako zakladatelka četných mírových organizací se zasazovala nejen za mír, ale i za práva žen a angažovala se v boji proti antisemitismu. Byla první ženou, jíž byla v roce 1905 udělena Nobelova cena za mír.

Kdo této historické postavě propůjčil svou tvář?
Taťána Gregor Brzobohatá, česká topmodelka, Miss World 2006, zakladatelka Nadace Krása pomoci a SDGs ambasadorka OSN.

Jak si Taťána užila focení?
Focení bylo nádherné, měla jsem na sobě překrásné dobové šaty, speciální paruku a proměnila jsem se do úplně jiné doby. Protože focení podobného rázu zažívám výjimečně, byl to i pro mě zážitek. S Ivy jsme nafotily krásnou sérii fotek a vybrala se snová, oduševnělá i trochu tajemná fotografie, působící spíš ejako emotivní obraz. Zachycená v pohybu, v momentu zasnění se, spojení s vizí, našimi nejtajnějšími sny a přáními...

Jak se ztotožnila s postavou?
Berta je mojí velkou hrdinkou, nebála se jít proti konvencím a proudu tehdejší doby, hájila lidská práva všech lidí bez rozdílu pohlaví, národnostních menšin nebo společenského statutu. Byla zásadně proti válkám a zbytečnémo krveprolití, stala se zakladatelkou mírových konferencí po světě a propagátorkou míru v Evropě. Za svoji práci a kariéru obdržela v roce 1905 jako vůbec první žena Nobelovu cenu za mír... Fascinující příběh rodilé Češky (Pražačky), ale především mimořádné ženy, která by neměla být zapomenuta. Bylo mi ctí ji ztvárnit a připomenout tak významnou ženskou osobnost našich dějin.

Více o JSEM ŽENA, JSEM EVROPA se dozvíte v našem článku: JSEM ŽENA, JSEM EVROPA: Jedinečný projekt, který má feministické srdce

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama