Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

LUCIE BECHYNKOVÁ: Mít i trochu štěstí

Archiv
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Archiv/20.11.2020
Lucie Bechynková moderuje zprávy na Evropě 2. A protože patří k ženám, které se v životě nevzdávají a žijí podle vlastních pravidel, je na čase ji poznat blíž. 
Reklama

Chtěla jste být už odmala moderátorkou v rádiu, nebo jste měla jiné plány, a ty se časem změnily?
Nikdy jsem neměla sen, že bych chtěla moderovat. Upovídaná jsem byla, to ano, ale asi jako každá holka. A někdy v mých 17 letech se stal moderátorem tehdejšího rádia Vysočina můj (dnes už bývalý) kluk, a když pak jeho kolegyně odcházela na mateřskou, slovo dalo slovo, a já zkusila konkurz. Nutno dodat, že se mnou měl tehdejší programový ředitel rádia svatou trpělivost, naučit se správně mluvit mi chvíli trvalo. Dodnes si pamatuju, jak mi jednou po poslechu mého vysílání „do zdi“ řekl, že mluvím jako prase. Ale nakonec jsme to spolu nějak zvládli, a když jsem maturovala na gymnáziu, už jsem byla moderátorkou.

Jaké vlastnosti vám pomohly uspět a vyniknout? 
Rozhodně extrovertní povaha. Bez ní to bezpochyby nejde. Možná i pevná vůle, protože jsem to na začátku chtěla nesčetněkrát vzdát. A pak už to možná chce trochu štěstí a být ve správnou chvíli na správném místě.

Setkala jste se někdy na pracovišti, ale i v životě s diskriminací na základě faktu, že jste žena?
Když jsem ještě kromě moderování pracovala i jako DJ, zažila jsem na úplném začátku situace, kdy mi někdo tvrdil, že ženské DJky nikdy nebudou tak žádané. A vidíte, dneska už je mnoho těch, které za mixážním pultem předvedou výkon stejný jako muži. Co se týká moderování v rádiu, jsme naprosto skvělá parta, kde nikdo není diskriminovaný. Už jsem se ale setkala s tím, že někteří klienti chtějí na moderování svých akcí vyloženě muže. Ale to už možná není ani tak o diskriminaci, jako spíše o zaměření dané akce.

Souhlasíte s tím, že úspěšné ženy to mají v životě těžší než úspěšní muži?
Muži mají proti nám ženám jednu obrovskou výhodu – rodinu můžou založit kdykoliv. My ženy už takové možnosti nemáme, a proto jsme nuceny si v určité životní fázi položit otázku, jestli chceme kariéru, nebo rodinu. Ty šťastnější z nás zvládnou obojí... Ale ať už se rozhodneme jakkoliv, vždycky jsme souzeny okolím.

Čemu se věnujete ve volném čase? 
Můj volný čas pohltil zločin. Ne že bych začala páchat trestnou činnost, ale splnila jsem si sen a s kolegyní z rádia, Barunkou, založila podcast Opravdové zločiny. A tam spojujeme náš zájem o detektivky, horory a zločiny, o kterých vyprávíme. A vzniká kolem nás taková super komunita lidí, co nám píší i svoje příběhy.

Máte ráda výzvy a změny?
Jsem narozená ve znamení Býka a nebudu lhát, změny nesu strašně těžce, a když už, musí být rychlé, jinak trpím. Za poslední dobu jsem na sebe pyšná za skoncování s kouřením. Ne že bych byla vášnivý kuřák, ale ke skleničce večer někde v baru prostě cigareta patřila. Ale našla jsem si adekvátní a rozhodně méně škodlivou a voňavější náhradu, takže když na mě přijde chuť na cigaretu, mám po ruce v kabelce i v autě nikotinové sáčky VELO. Ty dělají v různých příchutích, já tomu říkám holčičí verze a jsem spokojená.

Vaším mottem je "všechno zlé je k něčemu dobré". Co zlého pomohlo někdy vám?
Zastávám názor, že každá zkušenost je pro nás připravená z nějakého vyššího důvodu. A i když nám teď nepřipadá fér nebo pro nás ta daná situace neskončí dobře, za nějaký čas zjistíme, že to mělo svůj důvod. Věřím, že věci se nám dějí z nějakého důvodu a že nás vždycky posunou k něčemu lepšímu.

Jaké ženy vás v životě ovlivnily?
Moje mamka mě naučila dávat najevo emoce. Od jedné babičky jsem si do života vzala pokoru a úctu k ostatním, druhá babička zase často říkala „Peníze budou, ale my nebudem“. Připomínám si to stále.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama