Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ODHOĎTE PŘEDSUDKY: Nice girls, bad boys a jak je to ve skutečnosti?

Getty Images
Text: Tereza Čaladi, Foto: Getty Images/23.11.2020
Genderové předsudky zakořeněné hluboko v nás nám denně našeptávají, že u mužů je určitá míra revolty v pořádku, kdežto dívky a ženy by měly plně respektovat společenská pravidla – alespoň navenek. Tato stereotypní očekávání ale dokážou nepěkně zamávat s milostnými vztahy... Co s tím?
Reklama

Asi každá z nás někdy zatoužila po romantickém příběhu podobném tomu, který prožili Blair s Chuckem, hrdinové seriálu Gossip Girl, kdy se z krále večírků a prvotřídního děvkaře stal věrný a oddaný přítel, který má oči jen pro svou partnerku a je pro ni ochotný udělat cokoliv. V reálném světě to ale bohužel takhle nefunguje. Častokrát se do „grázlíka“, jako je Chuck, zamilujeme a možná s ním dokonce strávíme noc, nicméně nás potom obvykle nečeká plnohodnotný vztah na celý život, svatba a děti, ale věta „zítra ti zavolám“, kterou tahle pohádka končí.

A když už se z toho vztah přece jenom vyklube,  je velmi nejisté, zda vydrží. „Vzpomínám si, že mě přitahoval jeho způsob jednání, nebál se za vyhlédnutou ženou přijít nebo jí napsat. Měl smysl pro humor a uměl své ‚oběti‘ zblbnout hlavu. Byl sexy. Nehrál si na hodného kluka, naopak vystupoval už dopředu jako hajzlík, což ho činilo neodolatelným,“ popisuje Jana svůj vztah, který sice hezky začal, ale hůř skončil. „Na začátku se hodně snažil, psal každý den, ptal se, jak se mám, nebo psal zprávy typu ‚Krásné dobré ráno!‘. Chtěl se pořád vidět a byl velice pozorný. Naše pouto bylo od začátku hodně intenzivní. Chyba ovšem nastala ve chvíli, kdy vztah začal být fyzický. Krátce poté jsem onemocněla a on neměl možnost mě vidět, což mu samozřejmě nevyhovovalo – a začal hledat jinde. Bylo naprosto jasné, za jakým účelem mě od začátku měl. Nakonec jsem se od kamarádky dozvěděla, že ho viděla, jak si začíná s jinou ženou na plese. Řekla jsem mu, že to vím, a vše jsme tím ukončili,“ popisuje Jana.Vztah může být i dlouhodobější, pak se ale stává, že se dotyčný začne nudit. Podle Markéty Šetinové, která vystudovala sociologii na Oxfordu a ve své praxi se zaměřuje na lásku a vztahy, potom narážíme na paradox toho, že nás přitahuje dobrodružství a vzrušení, ale zároveň v dlouhodobém horizontu toužíme po bezpečí a stabilitě. Že vzrušení a slepé zamilování časem slábne, je obvyklé, ale většinou se s tím dokážeme vyrovnat a spíše si užívat rostoucí blízkost, stabilitu a partnerství. Ale jedinci, kteří to nezvládají a potřebují pořád mít dynamiku nedostupnosti a usilování, jsou často právě ti, kdo ve vztazích nevydrží dlouho. Prožívají jen začátky a ve chvíli, kdy se ve vztahu začne budovat blízkost – dejme tomu, že je druhý partner přesvědčí o tom, že za vynaložené úsilí stojí a že by se mohli usadit –, tak vlastně odcházejí.

Slepá poslušnost nestačí 
Do takové situace se dostala Monika. „Na začátku jsme byli strašně zamilovaní, já partnera ve všem obdivovala, a v podstatě i kdyby udělal největší levárnu, byla bych schopná mu ji odpustit. Myslím, že nám všechno fungovalo. I navenek. Každý, kdo mě zná, si myslí, že jsem dominantní já. Ale tady to bylo naopak. Přizpůsobovala jsem se, a tím pádem nedocházelo k žádným konfliktům. Vypadali jsme jako dokonalý pár. Později se se mnou ale můj protějšek začal nudit. Ve všem jsem mu vyhověla, nic nebyl problém. Časem ho to omrzelo a chtěl poznávat další lidi, u mě už žádné stimuly nenacházel... Ve své absolutní zamilovanosti jsem si ale ničeho nevšimla. Měla jsem před státnicemi, tak mi nechtěl ublížit. Do jeho práce v té době přišla nová kolegyně, on ji oslovil, a to byl náš konec,“ vypráví Monika.

Celý článek si přečtete v aktuálním čísle Marie Claire, které najdete právě teď na stáncích nebo si ho můžete objednat na našem webu. Doprava zdarma! 

Čtěte také: Je vám po sexu špatně? Lékaři říkají, že je to příznak, který byste opravdu neměla ignorovat

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama