Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PAVLÍNA LOUŽENSKÁ: Tři věci, co už dávno nejsou pravda

Unsplash
Text: Pavlína Louženská, Foto: Unsplash/16.12.2020
Tvrdila vám to babička, váš první kluk a taky učitel na střední. Ale svět se změnil. Proto je nejvyšší čas vyhodit tyhle pravdy do koše a nastavit si pravidla podle sebe. Tak do toho! A napište mi zprávu, jak se vám to daří. Držím nám všem palce.
Reklama

1. XYZ není pro holky.
Je jedno, jestli mluvili o ČVUT, skateboardingu nebo pozici prezidentky. Máte na cokoliv, co si umanete. A zvládlo to už mnoho holek před vámi, jen stačí hledat. Technické školy už dnes absolvuje více než 40 % žen a IT šéfuje žena třeba ve Starbucks nebo v Coca-Cola. Island má prezidentku od 80. let a podle všech statistik země, které mají ve vedení ženy, prošly pandemií lépe. A skejt? Najděte si Sky Brown, je jí deset a jezdí na prkně tak dobře, že se čeká, že vyhraje olympiádu. Tu pro dospělé.

Tip: Iniciativa Lean In podporuje ženy, aby si říkaly o více. A každoročně vydává studie k aktuálnímu postavení žen na pracovním trhu i v soukromí. Leanin.org

2. Sedávej, panenko, v koutě, když budeš hodná, najdou tě.
Sníte o tom, že budete investorka nebo šéfovat marketingu u vás ve firmě? Tak to řekněte. A nahlas. Přihlaste se do výběrka a napište si to na LinkedIn. Řekněte to kamarádům a vyhlaste si studijní #challenge na Instagramu. A současně se vyplatí jít štěstíčku naproti, jak by řekli fotbalisté. Tak nastartujte Google a najděte si kurz toho, co vás zajímá, přihlaste se do mentoringu nebo odjeďte na praxi.

Tip: #HolkyzMarketingu nabízejí celou škálu kurzů marketingu, Investee je semestrální studium investování a Junior.Guru vydal příručku, jak si najít práci v IT. A to je jenom začátek. Koukněte se na další oborové iniciativy, které vám pomohou se posunout.

3. Tohle se nedělá / nenosí / nesluší.
Političky by prý měly vypadat konzervativně, ženy nad padesát zastřihnout vlasy nakrátko a rozhodně nemůžete pracovat doma. Nic z toho už dávno není pravda. Alexandria Ocasio-Cortéz je jedna z mnoha političek, která v americkém Kongresu nasadila rudé rty, velké náušnice a Instagram livestream. A mluví se o ní jako o příští prezidentce. Časopis Sports Illustrated každoročně hledá ty nejvíc sexy modelky plavek. Letošní soutěž vyhrála bělovlasá, skoro šedesátiletá Kathy Jacobs s vlasy až po pás. A letošní pandemie ukázala, že i ty nejkonzervativnější firmy umí zavést Google Hangouts bez velkých dramat. Takže až vám bude příště dávat někdo přednášku o tom, proč to nejde, ukažte mu, jak to jde.

Tip: #IamRemarkable je školení zdarma od Google, které vás naučí formulovat si, v čem excelujete právě vy. Iamremarkable.withgoogle.com.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama