Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Proč je diverzita na pracovišti po Covidu-19 tak důležitá?

Unsplash
Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/17.12.2020
"Diverzita se ve společnostech řeší už dlouho. Ale v roce, kdy se svět změnil díky Black Lives Matter a nerovnosti pandemie, potřebujeme méně slov a více akce, pokud chceme vytvořit skutečně diverzní pracoviště po Covid-19," píše oceňovaná obchodní stratéžka Melanie Eusebeová.
Reklama

Rok 2020 lze dozajista definovat jako další turbulentní rok 21. století. Přidává se tak například k roku 2001, kdy došlo k 11. září a jeho traumatickému odkazu a k roku 2008, kdy došlo ke globální finanční krizi; jelikož obě tyto události měly nepřiměřený a nepříznivý dopad na černošské profesionály. A Covid-19 se neukázal jinak. Ale jak plánujeme návrat k práci v našem novém normálu s diverzitou na pracovišti po Covid-19 v čele našich myšlenek? Smrt George Floyda a následné protesty Black Lives Matter znamenají, že ve skutečnosti už není cesty zpět tam, kde jsme byli. Protesty vynesly na povrch rasovou nespravedlnost na celém světě. Nyní se musíme zeptat, „jak můžeme změnit to, co jsme dělali, k lepšímu a rovnějšímu?“

Hnutí Black Lives Matter také nutí společnost, aby konečně vedla rozhovory, které podle televizního historika Davida Olusogy „po desetiletí odkládáme nebo se jim vyhýbáme“. Na letošním virtuálním edinburském televizním festivalu Olusoga přednesl hlavní projev a přemýšlel o svých „osamělých“ zkušenostech černošské televize – a dodal, že rasismus vedl k „ztracení generace“ lidí z etnických menšin v televizním průmyslu.

Existuje obrovská touha nevrátit se ke starému normálu. Zaměstnavatelé napříč všemi průmyslovými odvětvími se tedy musí poučit z lekcí pandemie a záležitosti Black Lives Matter, aby vytvořili inkluzivnější prostředí a zajistili dlouhodobější změnu pracoviště po Covid-19.

Hnutí Black Lives Matter a Covid-19 vedly k tomu, že lidé požadovali změnu a zrychlení inkluze. Došli jsme do bodu, kdy omluvy a vznešené závazky nestačí.

Co by měli zaměstnavatelé dělat na pracovišti po Covid-19?
Společnosti již dávno formulovaly závazky týkající se diverzity a začlenění, ale nyní se staly kritickými. Samotná advokace to nepřeruší. Musí být implementována komplexní řešení, strategická opatření a klíčové metriky. Podniky musí usilovat o měření pokroku černé a asijské ekonomiky, a to by nemělo být jen závazkem jejich vyšších zúčastněných stran, ale celého dodavatelského řetězce. Jako pracovní síla potřebujeme, aby společnosti monitorovaly diverzitu a začlenění, jako by to bylo u jakéhokoli jiného klíčového ukazatele výkonnosti v podnikání – až k tomu dojde, uvidíme skutečnou změnu. Co se v podnikání měří, to se dělá. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama