Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Proč je konverzace o platech mezi kolegy tabu?

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/25.6.2020
Výše mzdy je velice citlivé téma. Tato konverzace může být ale zároveň produktivní a vést například k odhalení nespravedlností ve společnosti.
Reklama

Tabu o mluvení o výši svého platu trvá už po staletí. Není jasné, čím to bylo v minulosti dané, pravděpodobně tím, že se lidé o své bohatství nechtěli s druhými dělit. V každém případě je to považované za černou díru, která, když se roztrhne, pohltí celý svět. Sigmund Freud peníze považoval za zdroj frustrace ve společnosti a Gustav Flaubert je označil za příčinu všeho zla.

Otázka platu se dotýká soukromí, životní úrovně i morálky. Nemusí být tedy ošemetná pouze na pracovišti, ale i mezi přáteli a rodinou. Proto, když už se na ni ptáme, tak šeptem a tváří v tvář. Problémem přitom často nebývá samotný plat, ale jeho odůvodnění. „Jsou-li zveřejněny mzdy, vznikají nespravedlnosti: ti, kteří nevědí, jak se prodat svému zaměstnavateli a říct si o vyšší mzdu, vydělávají méně než ti, kteří vědí, jak dobře jednat,“ vysvětluje pracovní psycholog Sébastien Hof. Tyto rozdíly v odměňování, jejichž zdůvodnění je někdy nepřesné, mohou v pracovní skupině vyvolat napětí nebo dokonce odpor.

Plat totiž může odhalit nespravedlnosti, které se na pracovištích dějí. Jednou z nich je diskriminace. Například ženy v České republice vydělávají v průměru o 22 procent méně než muži. A diskriminace na základě pohlaví není jediná, která ovlivňuje odměny, existuje také rasová diskriminace, diskriminace na základě zdravotního stavu nebo dokonce věku. Upřímnost o platu tak může sloužit k odsuzování nespravedlností a umožnit sledovat, zda je dodržovaný právní rámec. To si uvědomovala bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, která trvala na tom, aby firmy zveřejňovaly výši rozdílů v odměňování žen a mužů, což mělo být předpokladem pro spravedlivé odměňování, jak jej garantuje zákoník práce.

Důvody tabu jsou tedy jasné – platy jsou mnohdy nespravedlivé. Ovšem tím, že se o nich budeme bavit s druhými můžeme zvýšit naše povědomí o platech obecně a bojovat za to, co si zasloužíme. A svět pak možná bude o něco spravedlivější.

Čtěte také: O kolik berou ženy v ČR méně než muži?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama