Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Proč je volba Kamaly Harrisové do funkce viceprezidentky USA zlomovým okamžikem pro ženy

Getty Images
Text: Tereza Čaladi, Foto: Getty Images/27.11.2020
Kamala Harrisová je bezpochyby ženou roku 2020, která se zapsala do historie, když si ji Joe Biden vybral za spolukandidátku v prezidentských volbách. Je také první černošskou a jihoasijskou americkou ženou, která získala prezidentský lístek významné politické strany a stala se viceprezidentkou. Proč je to ale pro nás, ženy, tak skvělé?
Reklama

Stručně řečeno – právě nám všem rozbila skleněný strop. Žena vstupuje do Bílého domu poprvé v historii, a pak již nebude cesty zpět.

Obáváme se, že globální vzrušení při volbách by mohlo zastínit velikost tohoto milníku pro ženy, takže jsme ho chtěly jen rozebrat.

V historii USA bylo 45 prezidentů a 45 viceprezidentů – to je 90 vůdců – všichni muži. Kandidovaly tři ženy – Hillary Clintonová jako prezidentka v roce 2016, Sarah Palinová jako viceprezidentka v roce 2008 a Geraldine Ferrarová jako viceprezidentka v roce 1984.

Všechny tři ženy utrpěly ochromující porážky.
Ničivá ztráta Hillary Clintonové v roce 2016 nemohla vyslat jasnější zprávu ženám a dívkám po celém světě – nejsme na stejné úrovni s muži, i nedostatečně kvalifikovaný a nebezpečný muž může porazit pracovitou, kompetentní a extrémně kvalifikovanou ženu. To byl svět, ve kterém jsme vychovávaly naše dcery.

Ale jak se říká, jeden okamžik může všechno změnit a my věříme, že volba Joea Bidena a Kamaly Harrisové je začátkem nové éry.

Tento volební výsledek změní to, jak vychováváme své dcery, jak vychováváme své syny, jak posilujeme své přátele a jak věříme v sebe.

Konečně budeme mít na vrcholu americké politiky ženu, aby se k ní mohly dívat všechny mladé dívky. A ne jakoukoliv ženu – ženu, která vyzývá muže, aby o ní mluvili, ženu, která jde svou cestou tak, aby řekla mladým dívkám, že by jednou mohly být prezidentkou, a ženu která chápe svou vřelost, empatii a mateřskou povahu jako sílu, ne slabost.

K dosažení rovnosti žen a mužů zbývá bezpochyby ještě dlouhá cesta – skutečnost, že jmenování ženy je průkopnické, to jasně ukazuje – ale děláme pokrok a všichni musíme hrát roli v podpoře tohoto pokroku.

Musíme pozvednout ženy kolem nás, musíme oslavit Harrisovou a co je nejdůležitější, musíme normalizovat její mocenské postavení, aby mladé dívky po celém světě viděly její příběh jako možnost, ne jako výjimku.

To je obrovský krok vpřed pro ženy všude a my Vám, Kamalo Harrisová, moc děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama