Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Prozradíme vám, jak voní vesmír!   

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash, Eau de Space/16.7.2020
Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jak asi voní vesmír, nový parfém vám může dát odpovědi na vaše otázky. Na Kickstarteru byla nedávno zahájena crowdfundingová kampaň pro Eau de Space, vůni, která přinese esenci vesmíru zpět na zemi.  
Reklama

Tento parfém byl zhotoven Stevem Pearcem, chemikem a majitelem Omega Ingredients, společnosti, která se zaměřuje na vytvoření přírodních chutí a přísad pro potravinářský a nápojový průmysl.  

Vše začalo, když byl Pearce kontaktován NASA v roce 2008, aby uskutečnil "voňavou” výstavu v rámci které se mu povedlo návštěvníkům zprostředkovat vůní či odér vesmírné stanice Mir. Dokázal to díky poznámkám astronautů, kteří popisovali, že je to “tam nahoře” cítit ozonem, horkým kovem a steakem na pánvi. Pearce použil své vědomosti a vytvořil kombinaci, která odpovídala popisu. Trvalo mu to však několik týdnů. Tento výtvor pomáhá i nyní astronautům při tréninku, dříve, než zahájí svou cestu po oběžné dráze. NASA se tak snaží eliminovat všechna překvapení, která by mohla ve vesmíru nastat.  

“Je to jako odér zbraně, ze které právě někdo vystřelil,” popisuje CNN vůni vesmíru Peggy Whitsonbývalý obyvatel Mezinárodní kosmické stanice. “Řekl bych, že má téměř hořkou vůni, kromě toho, že cítíte spáleninu a kouř.”   

Matt Richmond, produktový manažer Eau de Space, uvedl, že astronauti často neví, jak vůni vesmíru popsat, ale vesměs se shodují, že je to mix střelného prachu, spáleného steaku, malin a rumu. A to je inspirací i pro nový parfém 

Hlavním cílem společnosti Eau de Space je zvýšit zájem studentů o experimentální vzděláváníRichmond doufá, že tento parfém vyvolá diskusi mezi dětmi a rodiči, učiteli i vědci. A pokud bude mít takový úspěch, jak očekává, společnost již připravuje nový parfém Smell of the Moon.  

Čtěte také: Co budeme nosit na Marsu?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama