Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Registrované partnerství je nyní možné pouze, pokud partnerovi hrozí smrt

Unsplash
Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/26.11.2020
To říká nové vládní opatření. Od středy jsou již povoleny svatby heterosexuálních párů do 15 lidí. Zato vstup do registrovaného partnerství se může uskutečnit pouze v případě, je-li neodkladné – například pokud by se jeden ze snoubenců nemusel odloženého sňatku dožít. Diskriminace? Ano!
Reklama

Na duhové páry jakoby se v první covid vlně úplně zapomnělo a teď, jakmile si na ně vláda vzpomene, omezuje je. Na nařízení reagoval spolek Jsme fér, který se již několik let snaží prosadit manželství pro všechny. „Dostali jsme v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii pěkný “svobodný a demokratický” dárek. Narazili jsme na nařízení Vlády České republiky, které dovoluje v době nouzového stavu duhovým párům uzavřít #RegistrovanéPartnerství pouze v “neodkladné situaci.” Tou situací podle naší vlády může být hlavně “obava, že by se odloženého vstupu do registrovaného partnerství nemusela jedna z osob dožít. (…) Vláda nás opět zařadila na druhou kolej a označila naše vztahy za podřadné. Od jara je to již třetí případ, kdy jsou registrovaní partneři zcela bezdůvodně znevýhodňováni oproti heterosexuálním párům,“ píše na svém Facebooku.

Přitom kdyby homosexuální páry mohly mít klasickou svatbu, k diskriminaci by nedošlo. Proto spolek 19. listopadu napsal spolu s dalšími 19 organizacemi otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi, v němž jako řešení navrhují urychlené přijetí manželství pro všechny. Ještě před vznikem dopisu na svém Twitteru Jan Hamáček uvedl, že věc napraví co nejrychleji.

Uvidíme, jak se napravování povede. Pokud by však odpovědí vlády bylo skutečně manželství pro všechny, vzešlo by z této nepříjemné situace alespoň něco dobrého.

Čtěte také: Vypadá to, že se 75 % manželství rozpadá kvůli této svatební písni

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama