Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Skotsko jako první země na světě poskytne ženám menstruační potřeby zdarma

Getty Images
Text: Tereza Čaladi, Foto: Getty Images/28.11.2020
Příslušný zákon byl jednohlasně schválený skotským parlamentem minulý týden. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 285 milionů korun ročně.
Reklama

Menstruace. Ne úplně levný „problém“, s nímž se potýká každá žena. A všechny z nás asi jednou napadlo, proč jsou vložky a tampony tak drahé, když je menstruace naší přirozenou součástí. Naštěstí si tento fakt uvědomili alespoň ve Skotsku.

„Jsem hrdá na to, že jsem mohla hlasovat pro tuto průkopnickou legislativu, díky níž je Skotsko první zemí na světě, která poskytuje menstruační potřeby pro všechny, kteří je potřebují. Jedná se o významný krok pro ženy a dívky,“ sdělila na svém Twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová. V příspěvku zároveň poděkovala všem, kdo na schválení zákona pracovali – výslovně političkám Monice Lennonové a Aileen Campbellové.

Lennonová bojovala za zákon dlouhodobě a jeho prosazení považuje za první krok k ukončení stigmatizace menstruace. A zákon přišel v pravou chvíli. Podle charitativních organizací během pandemie výrazně vzrostla takzvaná menstruační chudoba – situace, kdy si ženy nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické pomůcky.

Doufejme, že Skotsko bude inspirací pro další země.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama