Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Toxické přátelství aneb kdy je lepší říci kamarádce sbohem

Unsplash
Text: ALŽBĚTA RYBÁŘOVÁ, Foto: Unsplash/3.11.2020
Všichni víme, že bychom se měli obklopovat přáteli. Dokonce i studie naznačují, že lidé, kteří mají blízké přátele, se dožívají více let. Bohužel, občas se mezi partičku dobrých kamarádek vyskytne někdo, kdo s vámi nemá čisté úmysly. Seznamte se s toxickým přítelem, který ve vašem životě nevěstí nic dobrého. 
Reklama

Lidé a vztahy se vyvíjejí. To, že jste se s někým přátelili před dvaceti lety neznamená, že se s ním z povinnosti musíte vídat i dnes. "Čím je člověk starší, tím důležitější je, aby hodnotil svá přátelství. Pokud nejsou zdravá nebo neslouží pozitivnímu účelu, pak byste tyto lidi měli ze svého života vyškrtnout," říká Kris Perelmutterová, autorka knihy Breakup Positive, a dodává, že takové vyškrtnutí s sebou často přináší strach. "Cítíme se provinile, že bychom takové lidi měli odstřihnout, obzvláště pokud jde o lidi, které známe ze střední školy nebo dětství. I tak bychom si měli uvědomit, zda takové lidi ve svém životě potřebujeme," dodává Kris.

A podle čeho vůbec poznáme, že se obklopujeme nesprávnými lidmi?

1. Dáváte a nedostáváte
Důležitou součástí přátelství je rovnováha. Jednou pomůžete kamarádce vy, podruhé nenechá ve štychu ona vás. Pokud ale žijete v přátelství, kdy jste čtyřiadvacetihodinová vrba, zachránce a podporovatel v jedné osobě, pak je něco v nepořádku. Obzvláště ve chvíli, kdy se dané osobě svěříte s problémem, a ona během vteřiny opět skočí ke svému trápení.  Takové přátelství není z dlouhodobého hlediska udržitelné. 

2. Vždy jste špatná vy
Je jedno, jestli jste si na "kamarádku" nenašli čas nebo jí zapomněli dneska zavolat. Ať už uděláte sebemenší prohřešek, vždy si vyslechnete, jak strašný přítel jste. Nutno podotknout, že toxičtí přátelé se nebojí použít ostrá slova, která následně můžou pěkně zabolet. A věřte nebo ne, oni si tak trošku přejí, abyste za své činy trpěli. 

3. Nepřejícnost je všudypřítomná
Ve zdravých přátelstvích se kamarádky neustále podporují. Jedné vyjde nová práce, druhá si zase pořídí vysněnou kabelkou. Ani v jednom případě však neucítíte zášť, neboť pravé kamarádky si nezávidí. Bohužel, v toxickém přátelství to takhle jednoduše nefunguje. Na první pohled to sice vypadá, že vám "kamarádka" danou věc nebo čin přeje, avšak postupem času uslyšíte věty typu: "No, to já bych takhle velkou kabelku ani nechtěla." nebo "Já o povýšení nestojím, takhle mám v práci pohodičku, zato ty budeš strhaná." Také v tom slyšíte hořký tón závisti?

4. Neumí se přizpůsobit
„Mysl osvícené lidské bytosti je flexibilní a přizpůsobivá. Mysl nevědomého člověka je podmíněná a pevná,“ pronesl buddhistický mistr Ajahn Sumedho a možná ani netušil, že pojem nevědomý člověk můžeme zaměnit za toxický člověk. Opravdu, toxické kamarádky neumí dělat kompromisy, jenom sotva se přizpůsobí vašemu návrhu a vše musí být jenom podle nich. 

5. Nevíte, proč se vlastně přátelíte
Jak už bylo zmíněno v úvodu, lidé se vyvíjejí a stejně tak se vyvíjejí i přátelství. To, že s určitou osobou máte společnou minulost ještě neznamená, že máte i společnou budoucnost. Pokud si často kladete otázku, proč vlastně s danou osobou přátelíte, pak je možná nejvyšší čas přerušit kontakt. Uvědomte si, že nemá smysl vkládat energii do vztahů, které nestaví na pevných a upřímných základech. 

6. Věříte, že se změní
Toxičtí lidé mají jednu zajímavou schopnost – dokážou si vás obmotat kolem prstu tak, že dokážete jejich špatné chování přehlížet, případně omlouvat. Možná za to může jejich osobnost, možná třeba fakt, že se bojíte žít bez kamarádky. Jedno je ale jasné, lidský charakter se nezmění z týdne na týden. A pokud by se doopravdy změnil, pak by to vyžadovalo i intervenci daného člověka.

7. Emocionální upír
Toxičtí lidé jsou doopravdy emocionální upíři, kteří i z veselého a optimistického člověka dokážou udělat chodící trosku. Nejedná se pouze o psychické zdraví, neboť dennodenní přítomnost toxického člověka může způsobit nejednu fyzickou nemoc. Rozhodně není radno si s tímto bodem zahrávat.

Napsáno pro Marianne.cz

Čtěte také: Studie prokázala, že když pracujete se svou nejlepší přítelkyní, jste produktivnější

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama