Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

VOL. 2: Příštích 25 let z pohledu krásy. Na jaké kosmetické vychytávky se můžeme těšit v budoucnosti?

Getty Images
Foto: Getty images/19.11.2020
Jste připraveni na obaly, které zmizí, vlasy, jež není zapotřebí barvit, a skutečnou fontánu mládí? Společně s odborníky v oboru (jakým je i naše křišťálová koule) předpovídáme změny v rutině krásy. A to nejen nyní, ale i za pět, deset a dokonce i 25 let.
Reklama

Během 1 až 5 let...
Botox v láhvi

Zmrazení vrásek bez injekcí? Každá farmaceutická společnost o tom už uvažovala a intenzivně na hledání vhodného řešení pracuje. Jistou pozornost získala firma Revance Therapeutics, která vyvinula speciální gel s vysokým obsahem peptidů, prostřednictvím nichž by se do kůže mohl dostávat neurotoxin. Podle časopisu Toxins dosáhly klinické studie FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených států amerických) třetí fáze! Lokální podání neurotoxinu je ale náročné, a to hned z několika důvodů. „Musíte zajistit, aby toxin zůstal stabilní. Musíte vědět, že proniká kůží na úroveň svalu, a musíte si být jisti, že jste ho umístili do správných oblastí,“ upozorňuje ředitel kosmetického výzkumu oddělení dermatologie v nemocnici Mount Sinai v New Yorku Joshua Zeichner. „Pokud se produkt rozšíří do dalších oblastí kůže, může také ovlivňovat svaly pod nimi,“ dodává. V současné době vědci stále experimentují, a nám tak nezbývá než ještě nějakou dobu snít. 

Během 5 let...
Lék na padání vlasů

Úplná nebo částečná ztráta kadeří trápí bez rozdílu ženy i muže a má hned několik příčin. V případě některých typů vypadávání vlasů se ale blýská na lepší časy. Není to tak dlouho, co se prokázalo, že skupina léčiv nazývaných JAK inhibitory blokuje zánětlivé dráhy, které vedou k vypadávání vlasů (například u alopecie areata), způsobené autoimunitní poruchou. „První případové zprávy, které využívají inhibitory JAK k léčbě alopecie areata, se datují pět let zpátky. FDA ale žádný z těchto léků prozatím neschválila jako konkrétní řešení vypadávání vlasů,“ říká Ali Jabbari, docent dermatologie na lékařské univerzitě Carver College v Iowě. Vzhledem k tomu, že jsou tyto léky schváleny pouze k léčbě nemocí, jako je revmatoidní artritida, pojištění se na ně v případě jejich nasazení na vypadávání vlasů nevztahuje (teoreticky by mohlo, ale to by vyžadovalo měsíce trpělivého odvolávání u dané pojišťovny). A bez pojištění je tento lék velmi drahý – zaplatili byste něco okolo 70 000 Kč měsíčně. I tak je tu ale naděje! „Mnoho společností provádí přísné klinické zkoušky a hledá indikaci FDA pro svůj inhibitor JAK, což může vést ke schválení léku během příštích pár let,“ dodává Jabbari.

Během 5 AŽ 10 let...
Hedvábí pro pleť

Pokud jedna vaše půlka touží po výplních, ale ta druhá se bojí mít v obličeji syntetické látky, můžete se začít pomalu radovat. Objem vaší tváře bude již brzy fixován výplněmi vyrobenými z přírodních surovin. Z hlediska výplňového materiálu má velký potenciál pavoučí hedvábí a hedvábí z bource morušového a jistých druhů housenek. Odborníci po celém světě jsou nadšení. „Hedvábí se velmi dobře přizpůsobuje, dokáže tedy mezery vyplnit rovnoměrně a hladce. Navíc je biologicky rozložitelné a snadno absorbovatelné tělem,“ říká inženýrka a zakladatelka značky Codex Beauty Barbara Paldus. To všechno je skvělá zpráva. I když se někdo může cítit trošku divně, když by si měl pod kůži aplikovat něco z pavouků…

Během 7 aŽ 10 let...
Obaly, které zmizí

Není pochyb o tom, že se naše závislost na plastech přehoupla přes kritický bod a je opravdu markantní. A je na každém z nás, abychom začali hledat cesty, jak se jim v běžném životě vyhnout. Zodpovědnost by měly cítit také velké společnosti, které mají moc něco změnit. Podle Agentury pro ochranu životního prostředí totiž obaly představují jen v Americe téměř 30 % veškerého odpadu. To je také důvod, proč se gigant v kosmetickém průmyslu, společnost L’Oréal, zavázal, že do roku 2025 budou všechny jeho obaly ekologické (tzn. kompostovatelné nebo opakovaně použitelné). Otázka za milion dolarů je: jak? Shane Wolf, zakladatel udržitelné značky Seed Phytonutrients, která je od roku 2018 součástí portfolia společnosti L’Oréal, tvrdí, že jsou jedním z možných řešení bakterie. A tato myšlenka je už ve fázi vývoje: Wolf dohlíží na celý proces, při němž vědci vykrmí určitý druh bakterií natolik, že explodují a změní se v materiál s vlastnostmi podobnými plastu, který umí zadržet tekutiny a je také biologicky odbouratelný, protože je biologického původu. Až další studie rozhodnou, zda lze tento nápad použít v praxi. Pokud ano, Wolf upozorňuje, že i tak je před námi ještě dlouhá cesta. Musíme se totiž ujistit, že tyto organismy nepředstavují žádné další problémy, o nichž zatím nemáme ani tušení. Vzpomínáte na „kauzu“ oxoplasty, jejichž výrobci se chlubili jejich rozložitelností? Až časem se ukázalo, že se jen rozpadnou na tak drobné částečky, které nejsou vidět, což přírodě nijak nepomáhá.
 

Čtěte také: VOL. 1: Příštích 25 let z pohledu krásy. Na jaké kosmetické vychytávky se můžeme těšit v budoucnosti?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama