Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ZDRAVÉ DOTEKY SLUNCE: Jak se opálit a neškodit planetě?

Unsplash
Text: Kristýna Schafferová, Foto: Unsplash/26.8.2020
Touha po bronzově opálené pokožce je přirozená, cesta k ní by ale neměla škodit. Nám ani životnímu prostředí.
Reklama

Aktuální situace nám zmařila spoustu plánů... A to včetně výběru destinace letní dovolené, kterou jsme pravděpodobně místo v Karibiku trávili na chalupě. Slunce si ale nevybírá, a tak ani letos nesmíme podceňovat ochranu pokožky před škodlivým UV zářením, které je v naší zemi stejně silné jako kdekoliv jinde ve světě. Opalovací krém vybíráme v první řadě podle výše jeho ochrany.

„Všeobecně se říká, že u moře automaticky použijeme vyšší SPF než v našich klimatických podmínkách, což je samozřejmě pravdou, ale tak jednoduché to není. Výši faktoru primárně vybíráme podle fototypu, dle míry naší přirozené nebo získané pigmentace (pokud už jsme opálenější, je naše pokožka přirozeně o něco lépe chráněná) a také podle času, který hodláme na slunci strávit. Je rozdíl, pokud jdeme jen do kanceláře, nebo se cíleně opalujeme. Záleží také na tom, zda je naše pokožka zdravá, či nikoliv. Všeobecné poučky tedy příliš nefungují. Dá se říci pouze to, že k moři a na hory bychom neměli jezdit s nižším faktorem než 30 SPF, u dětí a starších osob vždy 50 SPF,“ radí Jana Goldbricht.

Opalovací krémy používáme proto, aby nás chránily, přesto ale celá řada z nich obsahuje škodlivé látky, které jsou spojovány s negativními dopady na naše zdraví. Mezi ty nejznámější, u nichž bylo prokázáno zvýšené riziku vzniku rakoviny kůže a endometriózy, patří oxybenzon, retinil palmitát a syntetické vonné látky. Pod tlakem veřejnosti je výrobci začali ze svých receptur pomalu stahovat, i tak ale ve složení najdete další, které jim úspěšně šlapou na paty. „Jde především o účinné látky chemických filtrů a silné alergeny octocrylene, drometrizole, trisoxolane či homosalate, jež zvyšují produkci volných radikálů. Proto jsou potenciálně karcinogenní a také mají negativní vliv na endokrinní systém – působí jako hormonálně aktivní látky,“ upozorňuje Majda Kučerová. A pak je tu ještě jedna zásadní složka opalovacích krémů, která může v našem těle napáchat nevratné škody – nanočástice, v tomto případě miniaturní kousíčky oxidu zinečnatého. Dodnes není výzkumy stoprocentně potvrzeno, že je pro náš organismus v této drobné velikosti bezpečný, jisté indicie ale naznačují, že může činit potíže při vdechnutí. Lidské plíce totiž nedokážou vylučovat tak drobné částice, a ty se pak mohou dostat do krevního oběhu. Pokud tedy vybíráte opalovací přípravek s nanočásticemi, tak raději volte místo spreje krém.

Krém na opalování SPF 30, Weleda, 399 Kč

Mléko na opalování SPF 30, Anthelios (invisible fluid), La Roche-Posay, 449 Kč

Opalovací krém Tropical SPF 30, Attitude, 649 Kč

Kompaktní pleťový fluid chránící proti slunci SPF 30, Compact Solaire Mineral, Clarins, 980 Kč

Opalovací mléko SPF 30, Biosolis, 502 Kč

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama