Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Známe 5 důvodů, proč se po hádce s vašim partnerem cítíte sexuálně vzrušená

Getty Images
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images, Facebook/9.10.2020
Je to klasická zápletka jako z hollywoodského filmu: pár se začne hádat, křičí na sebe, kolem lítají talíře, a pak nejednou jeden druhého přitlačí ke zdi, začnou se vášnivě líbat a celé drama vyústí v plamenný “udobřující” sex. Láska je zachráněna. Hádka ukončena. Jenže proč se cítíme vzrušení zrovna v okamžiku, když bychom svou polovičku nejraději něčím praštili? Na pomoc jsme si vzali vědu... 
Reklama

1. Hormony 
Testosteron, adrenalin, kortizol a další hormony jako by vybuchly do celého těla, když se s někým hádáte. Jamile se díky stresu uvolní kortizol do našeho organismu, naše tělo a mysl zatouží po blízkosti, kterou poskytuje sex,” vysvětluje sexuoložka Jenni Skyler. Úleva, kterou přináší orgasmus a dávka rozkoše zvyšují množství serotoninu, dopaminu, adrenalinu a oxytocinu (hormonu lásky) v těle,” říká sexuální a vztahový terapeut Andrew Aaron. To znamená, že zatímco během hádky se cítíte ve střehu, nabuzení a připraveni k boji, po sexu vás zaplaví nová vlna hormonů, které vás uklidní, navodí pocit bezpečí a budete opět v pohodě a spokojení. To je magická kombinace.  

2. Evoluce 
Živočišný sex po boji odemyká hluboko skrytou prapůvodní součást vaší psyché. “Sex po hádce neposkytuje pouze úlevu, ale také vytváří vzrušení. Proč? Vlastně se posunete z toho, že se cítíte být ohroženi do pozice někoho, kdo překonal nebezpečí a samozřejmě následuje pocit vítězství. Vaše tělo oslavuje, a to přináší vzrušení,” říká Aaron.  

3. Úzkost a vzrušení 
Tyto dva pocity jsou sesterské - oba zvyšují tep, průtok krve a frekvenci dechu. Je pravděpodobné, že se jeden z těchto pocitů transformuje do druhého. Když se hádáme, náš nervový systém je v pozoru a naše tělo se zaplaví novou energií. Té se však máme potřebu “zbavit” nějakou fyzickou činností. A znáte nějaký lepší způsob, než skočit na člověka před vámi?  

4. Sado-maso 
Věděli jste, že anglický výraz pro vášeň - tedy “passion” vlastně pochází z latinského slova “patior” tedy trpět? Existuje úzká souvislost mezi vášní, hněvem, utrpením a spojením... a hádka může stimulovat sadomasochistické sexuální fantazie. Ovšem nepleťme si pojmy, pokud máte rádi “udobřovací” sex, ještě to neznamená, že si musíte jít koupit bičík, pouta a latexový obleček. 

5. Trauma 
Traumatické události z dětství, jejichž součástí byly hádky a hněv, mají tendence v běžných roztržkách vyplouvat na povrch. Je to podvědomé a bohužel to nijak neovlivníme. Ovšem překvapivé je podle vědců a lékařů, že jsou často spojovány se sexuální energií, a proto se můžete cítit vzrušení, když se hádáte s partnerem. Klasická hádka může být spouštěčem mladšího paměťového systému. To v nás vytváří pocit opuštění či nedostatečnosti. Sex tak může vést automaticky k obnovení pocitu bezpečí. Pokud je to váš případ, možná by bylo lepší navštívit terapeuta a naučit se tento mechanismus ovládat.  

Takže pro shrnutí. Ne. Nejste divní, když máte po hádce tendence se vrhnout na svého partnera. Roztržky mohou přinést do poklidného vztahu novou jiskru. Ovšem pozor, je důležité si uvědomit, že krutost, násilí a emocionální zneužívání jsou všechno signály nezdravého vztahu. Pokud zažíváte výše popsané, spíše byste měli uvažovat o rozchodu. Jestliže však mačká váš partner pastu uprostřed, vy to nevydržíte, vybouchnete, vše vyústí divoký sex a svět je zase růžový. Proč ne. Užijte si to.

Čtěte také: Proč byste si měla pokaždé po sexu odskočit na toaletu?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama